Původní reportáž z Havířova: Jestřábi letí opět vzhůru, sestřelili AZ

Klíčovým můžem Jestřábů byl v sobotu Adam Vrba. Pochytal řadu těžkých havířovských střel, a položil tak základní kámen k důležité výhře na ledě druhého týmu tabulky.

Havířov - S pouze sedmnácti hráči, včetně dvou brankářů, vyrazili Jestřábi Prostějov na led ambiciózního Havířova, který aspiruje na první místo v tabulce po základní části.

Po opatrném úvodu přinesly první vzrušení až dvě přesilovky, díky kterým se do tlaku dostal domácí AZ. Nicméně větší příležitosti si vytvořili domácí borci až v druhé početní výhodě, Vrba však v obou případech Jestřábi zachránil. Na druhé straně mohl skóre otevřít Tomáš Stráněl, který se ocitl sám před domácím brankářem Macháčkem, ten však také ukázal, že chytat umí. I třetí přesilovou hru v zápase si připsali prostějovští hokejisté, konkrétně Handl, nicméně třetí výhoda jednoho muže navíc se Havířovu příliš nepovedla, a byli to naopak Hanáci, kteří si při své první přesilovce vypracovali velkou šanci, konkrétně Kryl, kterého však vychytal Matoušek vyrážečkou. Po návratu vyloučeného Pechance pak měly oba celky ještě po jedné šanci, oba muži v maskách však ukázali, že dnes to bude jejich zápas. Na jedné straně kryl Matoušek Stráněla, Vrba pak vytasil svůj beton proti střele Říčky. První třetina tak přinesla bezbrankový stav.

Po změně stran Jestřábi pokračovali v útočné aktivitě a hráči AZetu se stále častěji museli přesouvat do své obranné třetiny. Nutno dodat, že řada šancí vznikla jako přečíslení a zakročovat museli až brankáři.  V 25. minutě ujížděla domácí obraně dvojice Černý – Šebek, střela prvního ani dorážka druhého v síti neskončila, podobně pak dopadl i nájezd dvou na jednoho v podání domácích hokejistů. Postupně získávali herně navrch Jestřábi a gól byl stále více otázkou času. Výbornou příležitost k němu měl v sobotu příkladně hrající a bojující kapitán Duba, na podobně chytajícího Matouška však v samostatném nájezdu nevyzrál. Podobně se následně vedlo i Ševčíkovi, ve 31. se však Prostějovu naskytla výjimečná příležitost ke skórování – Kotásek byl při svém nájezdu hákován a rozhodčí Czubaj nařídil trestné střílení. To však prostějovský matador nevyužil, když jeho bekhendovou kličku Matoušek vystihl. Těsně od vstřelení branky byl ve 33. minutě Ševčík, proti kterému musel domácí strážce svatyně vyjet až skoro na modrou, ale u puku byl dříve a o chvíli později už hořelo na druhé straně. Podobně jako před chvílí tentokrát fauloval ujíždějícího Kolařík Kumstát a trestné střílení se jelo i na druhé straně. Tentokrát si však najíždějící hráč vedl bohužel lépe než muž s betony na nohou a střelou k pravé tyči poslal domácí do vedení. Severomoravanům rázem narostla křídla a chvíli se hrálo v obranné třetině Jestřábů. Blízko skórování byl zejména Kasperlík, ztečovaná střela však skončila těsně mimo hostující branku. Zbytek druhé části pak Zacharovi svěřenci ubránili a mohli tak s nadějí vzhlížet do poslední periody.

A začali ji bravurně. V čase 43:43 totiž dostal přihrávku za obranu David Šebek a střelou pod břevno vyrovnal na 1:1! Potom naopak narostla křídla Jestřábů a ti se mohutně drali za vítězstvím, a to dokonce i v oslabení, kdy při vyloučení Kaluži (sledujte jej zde, další přesilovku Havířova pak zde) nejprve ujel Černý a nadělal Matouškovi řádné problémy, podobně jako o chvíli později Šebek a především Popelka, který po chybě v domácí rozehrávce ujížděl sám na havířovského brankáře, zakončil však pouze do betonů. Pak dostal AZ ještě další výhodu přesilovku při vyloučení Arnošta a pak v poslední minutě při vyloučení Jedličky, v žádné z nich si však výraznější šanci nevytvořil a Jestřábi si proto po šedesáti minutách připsali cenný bod.

Muselo se však ještě rozhodnout o přidělení zbylého jednoho. Nastavená pětiminutovka se odehrávala v režii domácích, kteří dohrávali skoro tři minuty z trestu Jedličky a vytvořili si několik zajímavých šancí. Adam Vrba se však v sobotu opět potkal s velmi dobrou formou a havířovské pokusy s přehledem pochytal. Šlo se proto na nájezdy. V nich oba trenéři vsadili na brankáře z lavičky, což se ukázalo jako prozřetelný tah. Jak domácí Daneček, tak prostějovský Ondřej Raszka, čerstvá posila z Písku, totiž v základní sérii pokryli všechny tři nájezdy a muselo se pokračovat (neproměnili postupně na domácí straně Kolařík, Prokop a Kanko, na straně hostí Ševčík, Černý a Duba). Čtvrtý havířovský nájezd pak skončil opět na betonech Raszky, naproti tomu Jestřáb Kotásek po naznačení kličky střílel přesně a získal pro Prostějov důležitý druhý bod!

AZ Havířov 2010 – LHK Jestřábi Prostějov 1:2 sn (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0)Branky a nahrávky: 35. Kolařík (trestné střílení) - 44. Šebek (Jedlička, Kumstát), 65. rozhodující nájezd Kotásek. Rozhodčí: Czubaj - Vengřín, Rožánek. Vyloučení: 3:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1414. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2.

Sestavy:AZ Havířov: Matoušek (samostatné nájezdy Daneček L.) - Prokop, Zientek M., Krisl, Vydra, Zientek L., Rimmel, Hartmann - Haas, Říčka, Klimša, Kolařík, Kanko, Pechanec, Stránský, Diviš, Kasperlík, MarunaLHK Jestřábi Prostějov: Vrba (samostatné nájezdy Raszka) - Kaluža, Jedlička, Kumstát, Arnošt, Popelka, Ševčík, Handl, Duba, Kotásek, Černý, Šebek, Stráněl, Janota, Novák, Kryl