Kultura

Jiří Valtr zve na výstavu svých obrazů. Do městské galerie

ilustrační foto

Od 11. července hostí galerie prostějovského zámku výstavu obrazů Jiřího Valtra. Zajděte se podívat.

Obrazy jsou k vidění od pondělí do pátku v době od 13 do 20 hodin až do 24. srpna. (red)

Pozvánka na varhanní koncert

ilustrační foto

V neděli 21. července 2019 se od 15 hodin uskuteční v kostele sv. Petra a Pavla v Prostějově již druhý koncert Varhanního festivalu Karla Hejduška.

V programu zazní: D. Buxtehude, J. S. Bach, G. F. Händel, J. K. Kuchař, E. Gigout, B. A. Wiedermann a další. Účinkuje: Pawel Seligman (Polsko). Vstupné dobrovolné. Více informací na stránkách: www.varhannifestivalkh.cz. Všichni jste srdečně zváni.

(AM)

Tip na dnešek: Rockové léto v Července nabízí kapelu Ortel

ilustrační foto

V Července u Litovle se v sobotu od 12 hodin rozjede festival Rockové léto. Nabídne řadu skvělých kapel, které se, stejně jako další účinkující, zřekly honoráře ve prospěch onkologického programu.

Na festivalu zahrají Ortel, Alžběta, Perseus, Rimortis, Menhir, Absolut Deafers, Motorband, Penzistor, a k vidění bude ohňová show ADVERSARIOS. Časy jednotlivých vystoupení najdete na http://rockoveleto.eu/.

„Výtěžek z akce půjde na pacientský edukační onkologický program. Všichni účinkující a dobrovolníci, kteří pomáhají, se zřekli honorářů," vzkazuje Arcus - onko centrum z.s. (ber)

Kdo vyhrál volné vstupenky na Josefkol?

ilustrační foto plakát

Muzeum kočárů a Kočáry Mylord, ve spolupráci s Olomouckým krajem a Vlastivědným muzeem v Olomouci, zámkem Čechy pod Kosířem a obcí Čechy pod Kosířem pořádají v sobotu a v neděli 20. a 21. července 2019 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem dvanáctý ročník mezinárodního srazu mistrů řemesla kolářského, kočárnického, mistrů opratí a milovníků koňských spřežení. Vy jste si s PvNovinkami mohli zasoutěžit o vstupenky!

Volňásků jsme pro vás měli pět, tedy jsme vylosovali pět z účastníků soutěže. A kdo tedy vyrazí na jedenáctý ročník zdarma? Lenka Špaltová z Prostějova, Monika Smičková z Prostějova, Lucie Krepelová z Potštátu, David Karhan z Prostějova a Drahomír Duchek z Mostkovic. Gratulujeme! (red)

Až po několika letech v zahraničí jsem ocenil kouzlo české a moravské lidové hudby, říká multiinstrumentalista Radim Zenkl

ilustrační foto

Jeden nástroj může znít i jako nástroje dva. Multiinstrumentalista Radim Zenkl vytvořil vlastní techniku hry na mandolínu, která působí dojmem hry na dvě mandolíny. I díky tomu patří mezi současné průkopníky hry na tento strunný nástroj. Vlastní styl hraní si vytvořil ve Spojených státech amerických, do kterých utekl krátce před sametovou revolucí v roce 1989. Jak přiznává, českou a moravskou tradiční hudbu pořádně ocenil až daleko za hranicemi.

„Americká i česká a moravská hudba ale nakonec moji vlastní tvorbu hodně ovlivnily,“ vysvětluje Zenkl. Se svou doprovodnou kapelou Europick letos zahraje i na festivalu Keltská noc v Plumlově. Slibuje, že nebude chybět ukázka jeho vlastního stylu hry ani jazzem a folkem inspirované písně.

Velkou část života jste prožil v USA. Jak život v Americe ovlivnil vaši hudbu?

Můj vzor je Klaudius Kryšpín, říká bubeník Petr z Minami

ilustrační foto

Jak PvNovinky avizovaly, zítra, to je 18. července, vystoupí na prostějovském hlavním náměstí populární kapela Mirai. Klukům budou dělat předskokany muzikanti z Prostějovska - stále populárnější kapela Minami, jejíž kariéru PvNovinky sledují od začátku. Pop-rocková skupina vznikla v roce 2016. Její aktuální složení je Mira Uher (zpěv), Martin Petráš (kytara), Ondřej Macek (baskytara) a Petr Danyi (bicí). Právě s Petrem, který pochází ze Seloutek, jsme si před koncertem popovídali.

Petře, jak jsi se k muzice dostal?

Kdo vyhrál poslední volňásky na Keltskou noc?

ilustrační foto

V letošním roce slaví mezinárodní hudební festival Keltská noc osmnáctiny. A oslavy to budou vskutku oslňující. Již na konci tohoto týdne, ve dnech 19. - 20. července, vystoupí v kempu Žralok v Plumlově na 150 umělců a účinkujících z osmi zemí světa. A my jsme vám nabídli poslední soutěž o vstupenky a další ceny.

Pro prvního z vylosovaných máme dvě vstupenky na sobotu, pro druhého výherce v pořadí pak tričko a čepici s logem Keltské noci. A na koho se tedy usmálo štěstí? Martina Dvořáková z Prostějova, první z vylosovaných, získává dvě vstupenky, Oldřich Lošťák, taktéž z Prostějova, vyhrává tričko a čepici. Gratulujeme! (red)

 

Bohemian Rhapsody zcela zaplnila náměstí!

Foto MMP

Ve čtvrtek nabídlo Prostějovské kulturní léto další lahůdku. V prostoru u muzea se rozvinul příběh, který oslovil miliony lidí po celém světě. Nejinak tomu bylo v Prostějově, kde na promítání filmu Bohemian Rhapsody pod širým nebem dorazily stovky lidí.

"I když jsme nechali přidat spousty laviček, množství lidí stálo či si přineslo vlastní židličky i deky. Vydrželi ovšem do konce, což mne velmi těší. Myslím, že se nám záměr vrátit život do centra Prostějov daří," sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Milada Sokolová a dodala: "Ne vždy odcházím z akce zcela šťastná... Jsem! Bylo to úžasné! "

Stejný názor mají i diváci, kteří letní kino označují za vynikající nápad. "Byli jsme s manželem velmi spokojeni, nevadilo, že jsme oba ráno před pátou vstávali do práce. Stálo to za to," netajila se paní Irena.

Tip na sobotu: Letní kino Prostoru v Držovicích

ilustrační foto

První letošní promítání putovního kinematografu spolku Prostor Prostějov tentokrát zavítá do držovického parku mezi Romží a Tichou. Promítat se bude v sobotu 13. července od 21,30 hodin.

Těšit se můžete na letní dobrodružství pro všechny generace. Až vyjde měsíc se odehrává v 60. letech 20. století na romantickém pobřeží Nové Anglie. Samovi a Suzy je dvanáct let. Oba spojuje stejný problém: se svým okolím si nerozumí, ale myslí si, že o světě dospělých vědí vše. Na první pohled se do sebe zamilují. Uzavřou tajnou dohodu a připravují velkolepý plán. Po roce od jejich prvního setkání společně utečou do divočiny. Jejich zmizení obrátí život poklidného městečka vzhůru nohama. Pod vedením místního šerifa zahajují obyvatelé rozsáhlé pátrání po dvojici malých uprchlíků.

Kino Metro uvádí...Spolujízda

text: 

Kino Metro uvádí

Spolujízda

20:00