Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Masopust už v sobotu. Na náměstí!

ilustrační foto

Masopust se v Prostějově bude oficiálně slavit již po čtvrté. Tentokrát se jednodenní lidová akce s maskami, zabijačkou i stylovým jarmarkem, občerstvením a řeznickými stánky, bude konat v sobotu 22. února.

„Letošní masopust jsme zařadili do oslav 630 let povýšení Prostějova na město, ale bude pokračovat ve stejném duchu jako v letech minulých. Průvod masek, představení pro kluky a holky, spousta dobrot, stánků, řemesel, kejklířů, závěrem i polévka za kačku,“ uvedla Milada Sokolová, náměstkyně primátora statutárního města Prostějov, které je hlavním organizátorem akce.

Hospic na Svatém Kopečku potřebuje bavlněná trička

ilustrační foto

Máte doma bavlněná trička větších velikostí, která nepotřebujete? Věnujte je olomouckému hospici.

„Pro naše klienty potřebujeme bavlněná trička větších velikostí. Ty, na rozdíl od pyžama či noční košile se zapínáním, nikde netlačí a jsou pro ně pohodlnější,“ říká ředitelka hospice Marta Šťastná.Trička nemusí být nová, ale v dobrém stavu.

Darované věci můžete donést osobně na recepci hospice, nebo nám je poslat poštou na adresu: Hospic na Svatém Kopečku, nám. Sadové 4/24, 779 00 Olomouc. (ber)

Foto: HSV

Olomoučtí celníci kontrolovali dodržování zákona o zaměstnanosti. Zjistili tři desítky přestupků

ilustrační foto

Koncem ledna provedli příslušníci Celního úřadu pro Olomoucký kraj společně s pracovníky Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj kontrolní akci na úseku zaměstnanosti cizinců v souladu se zákonem o zaměstnanosti. Zaměřili se zejména na stavební činnosti na Šumpersku.

„Při kontrole totožnosti osob, které vykonávaly práci na jednom stanovišti zjistili, že celkem 31 lidí pracovalo bez, nebo v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání nebo zaměstnaneckou kartou. Jednalo se o 26 osob ukrajinské, čtyři osoby srbské a jednu osobu moldavské státní příslušnosti," uvedla mluvčí celníků Marie Bortlová.

Zjištěná porušení vybraných ustanovení zákona o zaměstnanosti předali olomoučtí celníci místně příslušnému Oblastnímu inspektorátu práce k zahájení správního řízení.

Pamatujete? První mobily

ilustrační foto

Můj úplně první byl Alcatel. Vydržel hodně, mimo jiné mi spadl i do vany. A fungoval dál.

Pak jsem přešla na mobily značky Nokia. Taková 3310 je nesmrtelná. I když byla vyrobena v roce 2000, funguje dodnes. (ber)

Foto: FB

Zdraví od malička zve na SWAP!

ilustrační foto

Jarní úklid skříní může začít ! Spolek Zdraví od malička zve na první letošní SWAP. Konat se bude 27. 2. 2020 v Klubu Oáza na CMG Prostějov v době od 16 do 19 hodin.

„Přines 3-5 kousků oblečení či bot a vyměň za jiné. Co nevyměníš, nebo i zůstane, můžeš věnovat Charitě," zvou pořadatelé. (red)

Životní a existenční minimum se zvýší. Od dubna 2020

ilustrační foto

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prosadila nařízení vlády, kterým se od 1. dubna 2020 zvyšuje životní a existenční minimum o 13,2 %. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o 450 Kč na 3 860 Kč a existenční minimum vzroste o 290 Kč na 2 490 Kč. Obě tyto částky se tak zvyšují poprvé od roku 2012.

Valorizaci životního a existenčního minima je možné uskutečnit též v mimořádném termínu, a právě této možnosti bylo vzhledem k současnému prudkému růstu spotřebitelských cen využito.

Příběhy klokánkových dětí. Andrejka prosila, že k matce nechce

ilustrační foto

Klokánek nemůže bránit odchodu dítěte na propustku k rodičům či prarodičům. Ve většině případů jsou takové návštěvy vítány a podporovány. Někdy je ale vše naopak. Právě v případě Andrejky tomu tak bylo.

Na návštěvu domů se netěšila. Prosila tetu v Klokánku, že k mamince nechce, ale sociální pracovnice oddělení péče o dítě byla neoblomná. Matka má na dceru nárok! Její rozhodnutí mělo oporu v zákoně. Matka nebyla zbavena rodičovských práv, takže pokud měla kde bydlet a co jíst, mohla si dcerku kdykoli „vypůjčit“, či vzít natrvalo domů. Tentokrát se jednalo naštěstí jen o čtyřdenní propustku.

Šantovku opět evakuovali. Kvůli nebezpečí požáru

ilustrační foto

Obchodní centrum Galerie Šantovka muselo být v neděli odpoledne opět evakuováno. Důvodem byla signalizace upozorňující na možný požár. Hasiči na místě provedli důkladnou kontrolu, vznik požáru se ale nepotvrdil.

„Dne 16. února před 16 hod. byl spuštěn poplach v OC Šantovka v Olomouci. Bylo evakuováno 500 - 700 osob. Policisté v okolí OC zastavili dopravu a hasičům pomáhali prohledávat celou budovu," uvedla mluvčí PČR Marie Šafářová.

Profesionální a dobrovolné jednotky provedly opakovanou kontrolu obchodních jednotek vykazujících sporadická nebezpečí. Požár v objektu Galerie Šantovka se nepotvrdil,“ informoval mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Příběhy klokánkových dětí. Postiženého Štěpánka si vzala babička

ilustrační foto

Přinášíme vám příběh o rytíři, a to nejen proto, že měl dobré srdce. Tento hrdina měl bohužel nemocnou páteř a chyběly mu dva obratle. Z toho důvodu nosil permanentní krunýř. I když to byl ještě malý dvouletý klouček, byl na svoje omezení tak zvyklý, že mu to vůbec nevadilo.

„Vyzvedávala jsem si ho v nemocnici, kde pobýval, když jeho maminku odvezli do psychiatrické léčebny. Dlouhodobě trpěla schizofrenií a také byla obětí domácího násilí,“ vypráví teta z Klokánku. Všem bylo jasné, že si malý Štěpánek prožil spoustu stresu a příkoří od obou rodičů. Maminka se snažila dostat svoji nemoc pod kontrolu, ale bylo to nad její síly.