Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Odvezte si Felicii, vzkazuje majiteli vraku Magistrát

ilustrační foto

Magistrát města Prostějova, odbor dopravy na návrh vlastníka pozemní komunikace Statutárního města Prostějov, ukládá povinnost provozovateli odstaveného vozidla - vraku Škoda Felicia. Vůz červené barvy, bez RZ, je dlouhodobě odstaven v Jezdecké ulici naproti domu č. 16 v Prostějově, aby toto odstavené vozidlo ve lhůtě do dvou měsíců ode dne doručení tohoto rozhodnutí odstranil, nebo v této lhůtě sdělil Odboru dopravy důvody, které brání odstranění vozidla.

Dosud provedeným šetřením nebyl zjištěn vlastník uvedeného vraku, a proto správce pozemní komunikace toto uložení povinnosti zveřejňuje s tím, že po marném uplynutí lhůty dvou měsíců ode dne zveřejnění tohoto rozhodnutí vlastník komunikace odstraní a zlikviduje vrak na své náklady. Bude-li provozovatel vraku zjištěn dodatečně, uplatní vůči němu vlastník komunikace nárok na náhradu nákladů vzniklých odstraněním a likvidací vraku.

Konec přijímání žádostí o dotace na jednorázové sportovní akce se blíží

ilustrační foto

Už jen do 31. července 2019 mohou subjekty zasílat žádosti o dotace na jednorázové sportovní akce, které pořádají v letošním roce.

„Domníváme se, že v polovině roku mají již všichni organizátoři sportovních akcí jasno, jaké události je do konce roku ještě čekají. Termín 31. 7. 2019 je proto pro podávání žádostí o dotace na tyto jednorázové akce finální,“ potvrdil náměstek primátora Jan Krchňavý. (red)

Ilustrační foto: MMPv

Udělejte si výlet: Vysílač Kojál

ilustrační foto

Pokud se díky počasí nedostanete k vodě, udělejte si výlet. Zamiřte třeba do Moravského krasu a vezměte to kolem televizního vysílače Kojál. Nachází se nachází na 600,3 m vysokém vrcholu stejného jména mezi obcemi Lipovec a Krásensko, kousek od katastru patřícího do Olomouckého kraje. Majestátní Kojál je skutečně „sousto“ pro oko, a nejen proto, že díky němu můžete koukat na televizi či poslouchat rádio.

Jeho ocelovou konstrukci navrhl profesor Josef Wanke, známý vědec nejen u nás, ale i v zahraničí. Po výstavbě v roce 1959 měřil Kojál 322 m a byl delší dobu nejvyšší stavbou v Evropě. Mimochodem, s druhým místem v pořadí se musela spokojit pařížská Eiffelovka. V 80. letech prošel Kojál rekonstrukcí, stávající stožár byl demontován a těsně vedle byl postaven nový o celkové výšce 340 metrů. Na vrcholu se nachází laminátová konstrukce asi 22 m vysoká. Tento vysílač je dnes třetí nejvyšší stavbou v Česku a je dvojče vysílače Krašov, který je o dva metry vyšší.

Dejte si s PvNovinkami: Domácí melounová limonáda

ilustrační foto

Pro tyto parné dny se hodí nejlépe osvěžující melounová limonáda. Vyzkoušejte, určitě nebudete litovat.

Potřebujeme 500 g bezpeckového vodního melounu (vychlazeného), šťávu z 1 citrónu, 2 lžíce třtinového cukru, 300 ml studené vody. K servírování pak led, mátu a trojúhelník melounu.

Pokud nemáte bezpeckový meloun, je potřeba ho vypeckovat. Do blenderu dejte pokrájený meloun, šťávu z citrónu a třtinový cukr. Vše důkladně rozmixujte. Rozmixovanou limonádu dolijte studenou vodou. Do sklenice dejte led, zalijte limonádou a ozdobte mátou a kouskem melounu.

Zelené střechy a zelené stěny? Proč ne

ilustrační foto

Zástupci magistrátu v čele s náměstkyněmi Alenou Raškovou a Miladou Sokolovou navštívili sídlo výrobce zelených střech a zelených stěn. V souladu se strategií Smart Prostějov.

„Načerpali jsme množství informací, protože slavkovská firma nejen tato řešení nabízí, ale sama vyvíjí a testuje na svých výrobních a provozních objektech. V souladu se strategií Smart Prostějov / Manuál chytrého města bychom rádi maximálně využívali takováto řešení v rámci městských investic a uvažujeme i nad systémem dotační podpory pro realizaci zelených stěn a střech občany města a prostějovskými firmami. Aktuálně analyzujeme seznam městských objektů, které by bylo vhodné doplnit popínavou zelení,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Prostějov se opět zapojil do národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn

ilustrační foto

Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách míst a sídel v krajině. Chátrající stavby a místa se mění v důstojné objekty s užitečnou náplní, veřejný prostor dostává novou tvář, sakrální objekty nacházejí svůj ztracený smysl a příroda se nadechuje k novému životu. V rámci 11. ročníku představuje trojici svých proměn.

„Výstava Má vlast cestami proměn, která se zastaví také v Prostějově, přináší svědectví o proměnách míst v místa upravená a užitečná. V našem případě půjde představení panelů, které informují o změnách - investičních akcích - na třech místech ve městě,“ říká náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Lidé si tak na náměstí T. G. Masaryka budou moci v termínu od 16. 9 do 23. 9. 2019 prohlédnout řadu panelů, kde obce Olomouckého kraje, tedy i naše město, představují své proměny.

Pískoviště a prolézačky už ve Vrahovicích slouží

ilustrační foto

Lidé nové doplnění dětské zábavy najdou v areálu fotbalového hřiště.

Novinkou je herní plocha z pískového podkladu o rozměrech 12 x 7 metrů, na kterou byla osazena herní sestava, jejíž součástí je věž se skluzavkou, řetězová houpačka a dvě pružinová houpadla.

Celkové náklady činily zhruba 200 tis. Kč. Stavbu realizovala společnost FLORA SERVIS s.r.o. (Zdroj: Odbor rozvoje a investic MMPv)

Obrazem: Hasiči musí umět i lézt po skalách

ilustrační foto

Představte si, že uvíznete ve skalách a nemůžete najít cestu do bezpečí. Jak by vypadala záchranná akce v podání hasičů-lezců se můžete podívat v galerii.

Podívejte se na fotografie ze středečního speciálního výcviku lezců Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Přímo v terénu trénovali pomoc z hloubky a z výšky. (red)

Foto: HZS Olk

Zrodila se hvězda. Nezapomeňte na letní kino v zámku!

ilustrační foto

V sobotu se na nádvoří prostějovského zámku rozehraje příběh Zrodila se hvězda. Zajděte na letní kino a podívejte se na romantické drama, plné krásných melodií.

Charismatický Bradley Cooper a skvělá zpěvačka Stefani Germanotta, kterou svět zná pod jménem Lady Gaga, excelují v příběhu, který ovlivnil i jejich soukromé životy. O jejich vztahu se spekulovalo od vystoupení na letošních Oscarech, kdy si společně zazpívali píseň Shallow a působili velmi zamilovaně. Lady Gaga to ovšem dementovala. „Lidi viděli lásku a víte co? To je přesně to, co jsme chtěli. Je to love song. Ten film, Zrodila se hvězda, je love story," řekla Gaga s tím, že jejich společná chemie na scéně byla hraná.