Zprávy

Lídr okresní ČSSD opět s heslem „V Olomouci za region Prostějovsko!“

Alois Mačák
Alois Mačák

A. Mačák, náměstek hejtmana pro dopravu: Peníze neprojídáme, ale investujeme!

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady statutárního města Prostějova Alois Mačák působí ve veřejném životě od roku 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru a v polistopadových odborech. Od roku 1994 je členem Zastupitelstva města Prostějova. Přes deset roků vykonával funkci místostarosty města Prostějova. V roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje. V listopadu 2008 byl zvolen náměstkem hejtmana pro oblast dopravy. Požádali jsme jej o zodpovězení několika otázek týkajících se nejen dopravní problematiky.

Berberský princ se učil lovit. Tentokrát to odneslo papírové prase

ilustrační foto

Ve svém věku už by se pomalu učil lovit, v zoologické zahradě má ale roční lev berberský zajištěnu pravidelnou stravu, a tak jeho instinkty mohou zakrnět. Chovatelé proto připravili malé zpestření a Thembi okusil lov.

Zoo Olomouc se snaží, aby byl život zvířat zpestřen i nějakou zábavou, a tak zaměstnanci vymýšlí a tvoří. Z hasičských hadic se pletou houpačky opicím, krmivo se ukrývá tak, aby k jeho získání zvíře vyvinulo nějakou činnost, vyrábí se makety. Ve výrobě takovýchto maket je mistrem Dana Reisigová z pavilonu šelem. Ta pro mladého lva Thembiho připravila jeho první kořist v podobě prasete bradavičnatého.

Prostějov si bude trvale připomínat Františka Doležela

ilustrační foto

JUDr. Františka Doležela za jeho celoživotní boj za pravdu, spravedlnost a lidská práva bude v Prostějově připomínat pamětní deska. Deska bude umístěna na rodný dům Františka Doležela na Žižkově náměstí. Byl také jako významná osobnost oceněn in memoriam za celoživotní činnost Cenou města Prostějova za rok 2016.

Nejsilnějšími stránkami byly jeho morálka, pravda a spravedlnost, které uplatňoval nejen ve svém soukromém, ale i profesním životě.

Stavební úpravy informačního centra přijdou na 1,4 milionu

ilustrační foto

Turisté a všichni, kteří navštěvují Regionální informační centrum, se mohou těšit na „stánek“, který bude odpovídat standardům 21. století. Prostory informační služby v přízemí radnice totiž v současnosti prochází celkovou rekonstrukcí.

„Při jednání radních jsme schválili částku 1,4 milionu korun, která poputuje na dokončení projekční přípravy, na realizaci stavebních prací pro zhotovitele stavebních úprav a na vybavení nábytkem. Informační služba po dokončení obnovy nabídne návštěvníkům moderní prostory,“ zmínil primátor města Prostějova František Jura.

Rebelky mají novou Rebélii! Závodním křestem projde v Přerově

ilustrační foto

Ve dnech 10. a 11. května toho Rebelky z Prostějova stihly opravdu mnoho. Nejenže navázaly jarním soustředěním na zimní přípravu, ale také pokřtily novou loď. Pojmenovaly ji příznačným jménem - REBÉLIE.

I když Rebelky na vodě letos již byly, Rebélie měla premiéru. Pod odborným vedením spolu najely mnoho kilometrů a získaly užitečné rady. „Přejeme Rebélii mnoho příznivých vln," nechaly se slyšet členky týmu. Ten teď žije očekáváním prvních závodů, které se uskuteční 25. a 26. května v Přerově.

(Zdroj a foto: FB Rebelky z.s.)

 

V soutěži o nejtvrdšího hasiče TFA Olomouc 2019 bodoval i Prostějovák

ilustrační foto

Ve čtvrtek 16. května 2019 proběhlo v Olomouci před budovou regionální centra Olomouc soutěž o nejtvrdšího hasiče - TFA Olomouc 2019. Závodu se se celkově zúčastnilo 95 příslušníci HZS ČR, zaměstnanci HZS podniků, členové SDH obcí. Prostějovský Jan Šindelka obsadil v tvrdé konkurenci krásné dvacáté místo.

Soutěžící rozděleni do kategorií v HZS A - 18-34 let, B - 35-44 let a C nad 45 let a v kategorii SDH do 35 let a nad 35 se úderem 9:45 pustili do prvního soutěžního klání. Jejich fyzickou připravenost prověřily čtyři úseky. V první části se ve zkráceném popisu jednalo o běh s hadicemi. Druhá obsáhlejší část byla sestavená z hamerboxu, tunelu, figuríny a bariéry. V třetím úseku hasiči přemísťovali žebříky, přesněji přenesení a postavení čtyř nastavovacích žebříků a poté vytažení břemene pomocí lana na lešení.

Agentura Arks Plus zve na 4tet i Annu K

ilustrační foto

S Agenturou Arks Plus Olomouc spolupracují PvNovinky několik let. Bude tomu tak i letos a vy se díky této spolupráci budete moci podívat hned na dva zajímavé koncerty.

Ten první se bude konat 20. června na hradě Šternberk, kde vystoupí legendární 4tet s Jiřím Kornem. Gentlemani v cylindrech zahájí šternberské kulturní léto pod hvězdami.

Zámecký park v Čechách pod Kosířem bude hostit zahájení open air akcí 27. června vystoupením Anny K. Posluchači se mohou těšit na hudbu z nového alba, které nese název Světlo. Kolekce písní vznikala ve spolupráci s Tomášem Varteckým a britskými producenty Stevem Lyonem a Jay Reynoldsem.

Tak se můžete těšit. (ber)

Ceny města Prostějova: 601. skupina speciálních sil generála Moravce – VÚ 8280 Prostějov

ilustrační foto

Tento útvar patří k elitním jednotkám Armády ČR. Plní řadu náročných úkolů i v zahraničních misích, na kterých spolupracují s dalšími elitními jednotkami armád NATO. Při tomto významném poslání nezapomínají ve svém volném čase na pomoc postiženým dětem a mládeži.

Tato aktivita se datuje do roku 1995 to je již 24 let. Tehdy začala spolupráce s Dětským domovem a speciální školou v Čechách pod Kosířem, nyní nese název Základní škola a dětský domov v Prostějově.

Mezi akce známé veřejnosti patří:

Mezinárodní hudební festival pro děti a mládež, kde se podílí jak na organizaci a logistice, tak i na zajištění zdravotnického servisu

Petr Tylínek přednášel o odrazu životního stylu 60. až 80. let 20. století v oděvní kultuře

ilustrační foto

V rámci oslav stého výročí založení Střední školy designu a módy v Prostějově se ve čtvrtek 16. května v 12,30 hod konala v prostějovském muzeu přednáška na téma „Odraz životního stylu 60. až 80. let 20. století v oděvní kultuře“. Přednášel ing. Petr Tylínek z Prahy. Jako bývalý student Střední průmyslové školy oděvní (1975 – 1978) má k Prostějovu stále vřelý vztah a do míst svého mládí se vždy rád vrací. Tentokrát však přijel v roli přednášejícího.

Studenti a hosté vyslechli fascinující příběh o proměnách oblékání od 60. až do 80. let 20. století, kdy módní tvorbu poznamenaly i faktory související s politickou, hospodářskou a společenskou situací. Celou přednáškou zněla dobová hudba a byly promítány fotografie návrhářských ikon a jejich legendárních modelů. Vše bylo proloženo úryvky z filmů (např. Horečka sobotní noci), koncerty (např.The Who, Springsteen, Beatles), festivaly (Woodstock), různými dokumenty (fronty u tuzexů, masová návštěvnost na veletrzích, např.

Prostějov má druhého nejlepšího policejního regulovčíka v kraji!

ilustrační foto

Ve středu 15. května 2019 se v Olomouci konal VIII. ročník soutěže dopravních policistů 2019 Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. O trofej přijelo soupeřit čtrnáct dopravních policistů z jednotlivých územních odborů kraje. Druhé místo obsadil podpraporčík Ondřej Matula z dopravního inspektorátu Prostějov, který bude spolu s vítězem Milanem Gabrhelem z DO Kocourovec, Olomoucký kraj reprezentovat v září na celorepublikové soutěži.

„Policisté museli prokázat nejen odborné teoretické znalosti, ale zároveň museli zvládnout dvě praktické zkoušky. Na policisty nejprve čekal písemný test, složený z otázek pravidel silničního provozu a z odborných znalostí právních předpisů a interních aktů řízení. Soutěžící se poté přesunuli do silničního provozu. Každý z nich pět minut řídil provoz na křižovatce ulic tř. Kosmonautů a 17. listopadu v Olomouci. Následovala třetí a závěrečná disciplína, a to jízda zručnosti služebním vozidlem," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.