Dramatickou bitvu s Děčínem zvládli Orli o osm bodů

Prostějov porazil doma ve vyrovnaném souboji Děčín 68:60.

Nepříjemný soupeř nastoupil ve čtvrtek proti prostějovským Orlů. Devátý tým basketbalové Mattoni NBL, který však odehrál méně zápasů, nadto s bilancí druhé nejlepší obrany soutěže. Trenér Orlů Zbyněk Choleva věděl, proč v zápasovém bulletinu čekal od střetnutí s Děčínem vyrovnaný souboj.

Úvod zápasu patřil hostím, Prostějov však zdatně sekundoval, proto se až do desátého bodu mužstva držela na dostřel maximálně tří bodů. Poté však Severočeši domácím basketbalistům odskočili na šestibodový rozdíl 11:17, o což se postaral především šestibodový Sanders. Děčínská hra však byla závislá do velké míry na přesnosti střelby z první, protože prakticky všechny důležité doskoky pod oběma koši patřily Prostějovanům. To se nakonec vyplatilo před koncem čtvrtiny, kdy Orli snížili na jednobodový rozdíl 18:19.

Vyrovnaný souboj pokračoval i ve druhé desetiminutovce, kdy sice hosté stále vedli, postupně však Prostějov kromě hry srovnal i skóre. Tato část zápasu však byla značně rozkouskovaná a v její polovině byl stav 20:21. Nakonec se však mužstva přeci jen rozstřílela, i tak skončila tato čtvrtina skromným poměrem 13:12, celkově 31:31.

Stejně jako o víkendu v Ústí, i tentokrát získali svěřenci trenéra Cholevy rozhodující náskok krátce po zahájení druhého poločasu. Zásluhu na tom měla především důraznější obrana a přesně střílející Roman Marko, kterými svými sedmi body získal Prostějovu vedení 42:34. Střelecky se dařilo i Slezákovi se Švrdlíkem a mírný náskok si Orli udržovali až do konce třetí části hry, kterou vyhráli 21:12 (celkově byl stav 52:43).

Další krok k vítězství Prostějovských udělal na začátku poslední čtvrtiny dvěma úspěšnými trojkovými pokusy Pandula, který dostal domácí do vedení 60:49. Děčínští basketbalisté však rozhodně neskládali zbraně a necelé čtyři minuty před koncem snížili na rozdíl pouhých tří bodů. Pak však zabrala opět tradiční zbraň Orlů v tomto zápase, doskoky a přesná obrana, díky kterým vedení opět navyšovali a nakonec i dotáhli do vítězného konce celý zápas v poměru 68:60.

BK Prostějov – BK Děčín 68:60 (18:19, 31:31, 52:43)

Statistiky utkání:Střelba z pole 27/58 (47%) – 23/61 (38%)Střelba za tři body: 8/28 (29%) – 3/18 (17%)Trestné hody: 6/8 (75%) – 11/14 (79%)Doskoky: 37:27Fauly: 15:18

Rozhodčí: Dolínek, Matějek, Kurz. Delegát: Štěnička

Sestava Prostějova: Pandula (10 bodů, 6 asistencí), Bratčenkov 3, Marko 12, Slezák 7, Polášek – Dufault 18, Švrdlík 8, Kohout (8 bodů a 10 doskoky), Prášil 2. Trenér: Zbyněk CholevaSestava Děčína: Pope 4, Sanders 10 – Jiříček, Bejček, Bažant 2, Linhart, Stria (5 bodů, 8 doskoků), Alič 3 – Sedmák 18, Landa 2, Houška 11, Soukup 5. Trenér: Pavel Budínský