FOTO+VIDEO Jestřábi udolali Nový Jičín a přiblížili se třetí příčce

Důležitý krok za třetí příčkou po základní části udělali ve středu Jestřábi, kteří po zlepšeném výkonu ve druhé polovině utkání zdolali Nový Jičín 5:2.

Povzbuzeni výhrou na půdě Havířova, s novou posilou brance, ale bez nemocné opory Martina Kotáska nastoupili Jestřábi k důležitému zápasu proti Novému Jičínu, který by jim v případě vítězství mohl takřka definitivně zajistit vysněnou třetí příčku v tabulce.

Zápas začali Jestřábi aktivně, ale jejich snaze chyběla lepší střelba. První šanci si připsal až v 7. minutě Kolařík, kterému zpoza branky přihrál Popelka, zlínský útočník ale z prostoru mezi kruhy trefil jen brankáře Šrámka. Do zakončení se pak dral i Kryl a šikovně se obranou proplétal Duba, na branku se však stále čekalo. Přinést ji mohla první přesilovka v rozmezí 14. až 16. minuty, ani v ní však ke změně skóre nedošlo. Zastřelovali se jak Kumstát, tak Kryl s Kalužou. S postupem času se tak začali osmělovat i hosté a zejména pokus Macháčka a tři rány Petra Guldy nadělaly novicovi v prostějovské brance Raszkovi problémy. Vše však vyřešil a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Po přestávce pokračovala na ledě urputná hra z obou stran a čekalo se, kdo si připíše první vysvobozující trefu. Jednoznačně blíže k ní měli domácí hokejisté, nejprve Ševčík, který však ve 24. minutě branku ze samostatného nájezdu přestřelil, o tři minuty později pak v přesilovce promarnil vynikající příležitost Handl, když trefil jen konec hole brankáře Šrámka. Za aktivitu si však Jestřábi branku zasloužili, a odměny se dočkali ve 33. minutě, a to hned dvakrát. Nejprve se po střele Pavla Handla dostal k teči Stráněl, puk nasměroval na břevno a od něj a od zad hostující brankáře se puk odrazil do sítě – 1:0. Z následující akce pak Arnošt přihrál na levé křídlo Kumstátovi, který předložil puk před bránu Šebkovi, a bylo to 2:0. Pak mohl ve 35. navýšit skóre Kumstát, ale trefil jen tyčku, a domácí polevili, čehož Nový Jičín rychle využil. Krátce po návratu vyloučeného Handla se po ose Horák – Vašut dostal puk až k Macháčkovi, který hezkou kombinaci zakončil gólem. Vstřelená branka dodala hostům křídla, a tlačili se před domácí branku, do konce třetiny se však stav utkání nezměnil.

Horko však bylo Jestřábům i po patnáctiminutové pauze, což umocnilo i Kalužovo vyloučení. Několik nepříjemných situací však domácí obrana vyřešila a definitivní vysvobození jí přinesl v 50. minutě Kumstát, který vybojoval v útočném pásmu faul a Jestřábi přesilovku bleskově využili. Po kombinaci Černého se Šebkem mířil přesně Martin Kryl. Tato trefa definitivně ulevila prostějovskému celku a v hostujícím obranném pásmu tak bylo opět horko. A brzy se měnilo i skóre, necelou minutu po Krylově trefě se počtvrté prosadil Ševčík. Hosté měli šanci ještě zvrátit zápas o chvíli později při trestném střílení, penaltový mág Raszka však i svůj čtvrtý nájezd v jestřábím dresu zneškodnil. Naopak na druhé straně červené světlo svítilo i popáté, kdy se podruhé trefil Ševčík. Hostující celek pak již jen dokázal snížit z přesilovky, a když Raska chytil i další samostatný nájezd soupeře, radovali se Zacharovi svěřenci z výhry 5:2.

„Zejména v první části to byla velká trápená, tam nám pomohly přesilovky ve druhé třetině (jednu z nich si prohlédněte zde), kdy jsme sice nedali gól, ale dostali jsme se do hry a vypracovali si šance. Šťastný gól na 1:0 pak mužstvo nakopl, a od druhé části už to bylo tak, jak by to mělo vypadat,“ řekl k zápasu trenér domácích Petr Zachar. Zejména závěr druhé třetiny a úvod třetí však nebyl v podání prostějovského celku příliš povedený, a Nový Jičín sahal po vyrovnání. „Poté, co jsme se dostali do vedení 2:0, jsme udělali chybu v přesilovce, přestože jsme je trénovali, byl z toho faul, a místo, abychom šli do přesilovky, tak jsme nechali hosty snížit na 2:1 a postavili je na nohy,“ pokáral za tuto pasáž hry své svěřence Zachar. Třetí třetina se pak již trenérovi Jestřábů líbila více. „Již to bylo herní, více jsme bruslili a na klucích byl vidět pohyb,“ pokračoval Petr Zachar, kterého přesto mrzela určitá ztráta koncentrace za rozhodnutého stavu. „Hokej se hraje 60 minut a v Opavě nás takové polevení stálo body. Všichni chtěli útočit, dávat branky, za každého stavu se však musí hrát to, co si řekneme,“ dodal prostějovský kouč.

LHK Jestřábi Prostějov - HC Nový Jičín 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)Branky a nahrávky: 33. Stráněl (Handl), 33. Šebek (Kumstát, Arnošt), 50. Kryl (Šebek, Černý), 51. Ševčík (Jedlička), 52. Ševčík (Stráněl) - 36. Macháček (Vašut, Horák), 54. P. Gulda (Skaloš) Vyloučení: 3:6, využití: 1:1, v oslabení 0:0

Sestavy:LHK Jestřábi Prostějov: Razska (Vrba) - Kaluža, Jedlička, Kumstát, Arnošt, Jirák, Kovařík, Handl, Duba, Popelka, Černý, Šebek, Stráněl, Skácel, Kryl, Ševčík. HC Nový Jičín: Šrámek (Kozák) - Pargáč, Andrýsek, Kabeláč, Gulda D., Brynecký, Hruška, SKaloš, Martinčík, Vašut, Tomášek, Hradil, Macháček, Horák, Gulda P., Foltýn, Škumák, Zedník, Chvostek, Uhlár.