FOTO+VIDEO Klíčový duel o třetí místo Jestřábi zvládli, Vrba s nulou

Jestřábi ve středu konečně prolomili smůlu a porazili doma Porubu 3:0.

Probuzení v nejlepší možnou chvíli. Tak lze nazvat středeční výhru Jestřábů Prostějov nad čtvrtým Frýdkem-Místkem, která upevnila prostějovskému celku třetí příčku v tabulce.

Úvod zápasu se nesl v podobném duchu jako poslední na domácím ledě. Nejistota na hokejkách domácích kontrastovala s dobře nalazenou Porubou, která chtěla na Hané potvrdit svoji vítěznou sérii zápasů. Přesto se do žádných vážnějších příležitostí v úvodu ani jedno mužstvo nedostalo a vyzněním rozpačitého úvodu byla i bídně sehraná přesilovka Jestřábů za seknutí do Vrby. Přesto se v první třetině jedno z mužstev radovalo, a byli to Zacharovi svěřenci – nejzkušenější hráč v jejích řadách Michal Černý objel branku a bekhendem překvapil Gleicha. Slezané mohli v poslední pětiminutovce vyrovnat díky dvěma přesilovkám, ani jednu však nevyužili, proto se šlo do kabin za jednobrankového vedení domácích.

Krátce po zahájení prostřední části hry se dostal do samostatného nájezdu Černý, ale nedal, poté hráli Jestřábi ve třech, přesilovka ale nebyla do té doby silnou zbraní ani jednoho týmu. Přesto právě početní výhoda přinesla druhou branku utkání, Janota vyslal do úniku Popelku a zlínská posila vsítila druhou branku domácích. Poruba musela v této fázi zápasu otevřít hru, což vyhovovalo rychlým prostějovským útočníkům, a tempo zápasu se proto zvedlo. Nejprve neproměnili hosté přečíslení tři na jednoho, na druhé straně se neprosadil Kryl. Do závěrečného klaksonu druhé třetiny měl za domácí příležitost ještě Černý a Kotásek, na opačném konci kluziště všechny porubské pokusy pochytal jistý Vrba a do šaten se šlo podruhé již za dvougólového vedení Jestřábů.

Uklidněni náskokem pak Jestřábi vlétli i do poslední části hry, kdy využívali stále častěji se otevírající okénka v ostravské obraně, která se vysunula dopředu, a diváci tak mohli vidět řadu pěkných akcí v hostujícím obranném pásmu. Blízko gólu byl ve 47. Ševčík, který přebruslil protihráče, až se ocitl sám před Gleichem, který ale v poslední chvíli zakročil. Deset minut před koncem se v několika dobrých příležitostech ocitl Šebek, byl ale rovněž neúspěšný, stejně jako všichni porubští střelci, s jejichž ojedinělými pokusy si Vrba v klidu poradil. Proto nakonec přišla třetí radost v podání Prostějova, kterou obstaral opět mladík Popelka, který využil přečíslení dva na jednoho a zužitkoval přesnou Ševčíkovu přihrávku (video si prohlédněte zde). Vzal tím definitivně vítr z plachet Porubě, která v závěru hrála jen na to, překazit Vrbovi čisté konto. Středeční opora domácího celku si jej však pohlídala a dovedla svůj tým k důležitému vítězství nad sousedem v tabulce 3:0.

„Vyhráli jsme tři nula, musíme být spokojeni, ale první polovinu zápasu hrála Poruba velmi dobře a měla řadu šancí, které nevyužila. Tam se utkání lámalo. Potom jsme odskočili na 2:0 a myslím, že to nám hodně pomohlo a v poslední třetině už jsme byli lepší, “ hodnotil průběh utkání trenér Prostějova Petr Zachar.  „Neviděl jsem, že by nás přejížděli 2 na 1, že by jezdili sami na bránu, to, co se nám stalo v Přerově a v Opavě. V tréninku jsme se zaměřili na obranu a kluky jsem upozornil, že všechny zápasy, které jsme s Porubou odehráli, byly o dvou, třech gólech, a že každý gól, který obdržíme, může rozhodnout. My jsme zase dali jen tři góly, ale stačilo to. Dnes nás také podržel Adam Vrba,“ vysekl pochvalu svojí defenzívě Zachar. Prostějovský kouč však krotil nadšení z překonání krize. „To ukáže až další zápas doma s Novým Jičínem. Nyní jedeme do Havířova, což bude zase těžký zápas,“ řekl Zachar. Fanoušci se však mohou těšit na lepší hokej, protože třetí třetinu již zápas diváky znovu bavil, tak jako na konci roku, což Zachar přičetl otevřené obraně Poruby. „Poruba se tlačila do útoku a my jsme chodili do brejků,“ uzavřel.

LHK Jestřábi Prostějov – HC RT TORAX Poruba 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)Branky a nahrávky: 14. Černý (Šebek), 29. Popelka (Janota), 55. Popelka (Ševčík, Janota) Vyloučení: 7:3, využití: 1:0

Sestavy:LHK Jestřábi Prostějov: Vrba (Vydržel) - Kaluža, Jedlička, Kumstát, Arnošt, Finkes, Tomiga, Janota, Jirák - Handl, Duba, Kotásek, Černý, Šebek, Stráněl, Novák, Kryl, Ševčík, Popelka HC RT TORAX Poruba: Gleich (Rudl) - Wolf, Hruzík, Šindelář, Axman, Slavík, Vrána, Vychodil, Mládenka, Krayzel, Buček, Pavlačka, Vaněk, Holuša, Sedlář, Seidler, Kilnar, Piják, Chomič