Albert prodával italské pstruhy. Plné zeleně

Albert prodával italské pstruhy. Plné zeleně
ilustrační foto

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň. Povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky.

Malachitová zeleň se používá jako léčivo proti parazitům a plísním. V EU je její používání zakázané od roku 2000, nesmí se také používat ve Spojených státech amerických nebo v Kanadě. U savců včetně člověka může mít konzumace ryb s touto látkou potenciálně karcinogenní účinky, muselo by se jí ale sníst hodně. „Na začátku dubna bylo přes 10 tisíc živých pstruhů duhových dovezeno z Itálie do společnosti Fish Market v Třeboni, kde došlo k jejich zpracování a následné distribuci několika odběratelům v České republice. Vakuově balený pstruh je již po datu spotřeby (8. - 15. dubna), ale někteří zákazníci si mohli pstruhy zamrazit. Ryby je možné vrátit v místě nákupu," sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Ryby podle něj následně prodával kromě Fish Marketu také řetězec Albert. „Vyšetření na přítomnost leukomalachitové zeleně provedla akreditovaná laboratoř Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Testy zjistily, že vzorek svaloviny pstruha obsahuje 13,4 g/kg, kdy povolený limit je 2g/kg," dodal mluvčí.

Leukomalachitová zeleň je degradačním produktem malachitové zeleně. Je tak podle něj pravděpodobné, že se látka na ryby použila před dovozem do ČR. Malachitová zeleň je protiplísňový prostředek. Protože je ale karcinogenní, nesmí se používat k ošetřování ryb určených k jídlu, pouze pro ošetření akvarijních a okrasných rybek. (Zdroj SVS ČR)

Ilustrační foto:Pstruhařství Jizerské hory sro

Poslat nový komentář