FOTO Pivoti táhli Orly za dalším vítězstvím

Výborná práce pod košem byla základem úspěchu Orlů proti NH Ostrava.

Důležitý duel sehráli v sobotu na vlastní palubovce basketbalisté BK Prostějov. Nastoupili proti druhému celku tabulky Mattoni NBL, NH Ostrava, kterému navíc měli co oplácet za smolnou prohru v prvním zápase nadstavby.

Úvod zápasu se nesl v duchu přesné střelby z obou stran, proto body přibývaly na obou stranách. Přece jen lépe na tom však byl Prostějov, který si postupně vybudoval vedení 16:11, pak ale začal chybovat a hosté se dostali na dostřel. V této fázi se jim však ještě nepodařilo vyrovnat, a první čtvrtina proto skončila vítězstvím Prostějova 22:17.Nepřesnosti Prostějova však pokračovaly i ve druhé části hry a Ostrava díky nim dokázala otočit skóre ve svůj prospěch 23:25. Pomohla jí k tomu důrazná hra na hranici pravidel a také nepřesné šestkové pokusy domácích. Orlům se však naštěstí podařilo tento krizový okamžik zvládnout a zejména díky přesné ruce Pavla Slezáka držet se soupeřem krok. Poločas nakonec vyhráli nejtěsnějším rozdílem 40:39.Zápas však rozhodlo dění po změně stran. Prostějov svému soupeři odskočil dvěma rychlými koši a jelikož pouze bojovnost, která nedokázala nahradit herní krizi, Ostravanům nestačila a ve třetí desetiminutovce dali pouze 12 bodů, byl rozdíl před poslední částí hry jedenáct bodů.V poslední čtvrtině sice Ostrava dokázala snížit až na pětibodový rozdíl (62:57, 9:06 před koncem zápasu), tuto dobrou fázi však nedokázala přetavit v něco většího. Dále je totiž dobře hrající Prostějov nepustil a získal si zpět pohodlné vedení až dvanácti bodů. Nakonec zápas dovedl do vítězného konce 82:72.„V prvním poločase jsme odehráli celkem dobrou partii. Neplnili jsme však vše, co jsme si řekli, dostali jsme jednoduché koše a drželi Prostějov hloupými fauly. Ve druhé půli jsme minuli otevřené střely, a to nás stálo dnes pokud ne vítězství, tak větší zdramatizování zápasu,“ zhodnotil zápas ostravský trenér Dušan Medvecký.Kouč domácích Zbyněk Choleva byl spokojen, že se jeho týmu podařilo vrátit nešťastnou porážku z posledního vzájemného střetnutí. „Ostrava měla na své straně výšku i zkušené Amese s Dufaultem, které je těžké bránit a doskakovat. Byl to proto těžký zápas, Ostrava hrála dobře. Duel však rozhodli ve třetí čtvrtině pivoti Švrdlík s Kohoutem, kteří hráli s neutuchající energií, díky níž nám narostlo sebevědomí a zápas jsme dotáhli do vítězného konce. A to i přesto, že musel kvůli faulům brzy střídat Pavel Slezák, který byl nejnebezpečnější pro ostravský koš,“ řekl Choleva.„Byl to pro nás důležitý zápas, vyhráli jsme o deset bodů, takže můžeme být spokojeni. Je to důležitý krok v cestě za druhým místem,“ řekl nejlepší střelec zápasu Roman Marko. Zápas proti NH byl podle něj jedním z nejtěžších na domácím hřišti v poslední době. Výhru však nepřeceňuje. „Jsme rádi, že se nám daří, ale nechceme být nějak zbytečně nahoře, aby se nám to nevymstilo. Jdeme trénink od tréninku,“ doplnil Marko.

BK Prostějov – NH Ostrava 82:72 (22:17, 40:39, 62:51)Střelba z pole: 26/50 (52%): 20/61 (31%)Střelba za tři body: 4/15 (27%): 7/34 (21%)Trestné hody: 26/34 (76%): 25/27 (93%)Doskoky: 40:29Fauly: 24:30Body z vymezeného území: 34:12

Sestavy:Prostějov: Pandula 6 (5 doskoků, 5 obranných), Bratčenkov, Marko 21 (8 doskoků/ 7 obranných, TH: 10/10, 9 F+), Švrdlík 20 (11 doskoků/ 9 obranných, 11 F+), Slezák 15 (5F-), Bohačík, Kohout 20 (13 doskoků/ 9 obranných, střelba z pole 7/7), Prášil (střelba z pole 0/5). Trenér: Zbyněk CholevaOstrava: Ames 11 , Zbránek 2, Číž 9 (střelba z pole 2/9), Gniadek 2, Pelikán 6, Wilson 4 (střelba z pole 1/7), Stehlík, Jurečka 3, Barnes 18 (5 doskoků, střelba z pole 5/7, trojky 4/6), Dufault 11 (střelba z pole 3/14, 10 doskoků, 5 F+), Greene 6. Trenér: Dušan Medvecký(zkl)