Dušičky

Strážníci se věnovali prevenci. V období „dušiček“

Foto Městská policie Prostějov

V uplynulých dnech se strážníci zaměřili na preventivní činnost na hřbitovech a přilehlých parkovištích v souvislosti s vyšším pohybem osob, které zde přišly uctít „Památku zesnulých“.

Tohoto období využívají rovněž někteří zloději, kteří se zaměřují na viditelně odložené cenné věci v interiéru vozidla nebo na volně ležící tašky, kabelky a osobní věci ponechané bez dozoru u hrobu. Strážníci při kontrolách upozorňovali a nabádali návštěvníky hřbitova, aby byli ostražití a nedávali šanci zlodějům. Za stěrači vozidel zanechávali hlídky informační letáčky, aby si každý uvědomil, že auto není trezor ani výkladní skříň. Tak jako v minulých letech i letos se strážníci setkali s lidmi, kteří při zvelebování hrobu nedávali pozor na své věci.

Dnes mají svátek dušičky

ilustrační foto pixabay.com

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých či lidově dušičky, která připadá na druhého listopadu je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Památka se slaví od desátého století, v Česku bývá dodnes zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob. Památka věrných zemřelých se slaví den po slavnosti Všech svatých prvního listopadu.

Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici, vzpomínka na mrtvé je součástí každého slavení eucharistie. Památku věrných zemřelých zavedl roku 998 clunyjský opat Odilo (†1048), který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům. (red)

Na „Dušičky“ se zaměřují i strážníci

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

S blížícím se obdobím svátku „Památky zesnulých“ se strážníci více zaměřují na kontroly hřbitovů a přilehlých parkovišť. Důvodem této preventivní akce je, co nejvíce omezit případné krádeže věcí zanechaných ve vozidlech nebo přímo na hřbitově.

Každým rokem se totiž najde nepozorný občan, který na svůj majetek nedává pozor a zanechá jej bez dozoru. Přitom si neuvědomí, že právě tímhle jednáním nahrává zlodějům a může tak o své věci snadno přijít. Při dohledu na klidný a důstojný průběh dušiček bude městská policie spolupracovat s Policií ČR a svou přítomností na hřbitovech bude takové případy eliminovat. Cílem strážců zákona je zabránit v páchání jakékoli protiprávní činnosti.

Dušičky se blíží. Svíčky nenechávejte doma bez dozoru, radí hasiči

Foto plakát

V kalendáři se blíží Památka zesnulých. Mnoho z nás zapálí doma či na hřbitově svíčku jako připomínku těch, kteří už s námi nemohou být. Zároveň však v našich statistikách v tomto období roste počet požárů způsobených právě hořící svíčkou.

Jsou součástí různých svícnů, adventních věnců, případně aromalamp. Především je to ale otevřený oheň a je tedy potřeba s ním podle toho zacházet. Aby nedocházelo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku, dodržujte pravidla, uvedená na letáku v galerii. (red)

Blíží se „Dušičky“. Buďte opatrní na silnicích i pietních místech

ilustrační foto Policie ČR

Na druhý listopadový den připadá Památka zesnulých. Pozůstalí v tento „dušičkový“ čas vzpomínají na své zemřelé příbuzné či přátele a hojně navštěvují hřbitovy, aby uctili jejich památku.

Četnější návštěvnosti na místech posledního odpočinku však mohou zneužít lapkové, kteří těží z nepozornosti příchozích. Stačí opravdu jen malá chvilka, aby kabelka či jiná cenná věc položená na náhrobku či lavičce nepozorovaně zmizela. Nenechávejte proto své věci bez dozoru. Pamatujte také na řádné zabezpečení svých vozidel. Stává se, že lidé vytáhnou ze zavazadlového prostoru květiny či jiné dekorace a vypraví se na hřbitov, aniž by si uvědomili, že nezamkli vozidlo. Kabelka viditelně odložená na sedačce je pak pro zloděje snadnou kořistí.

Blíží se Dušičky. Vzpomeňme na své blízké

ilustrační foto ber

Památka zesnulých či lidově Dušičky připadá na 2. listopadu. V římskokatolické církvi je dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé.

Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých. Svátek Všech svatých se slaví v dnech, kdy Keltové oslavovali konec roku, svátek Samhain, v noci z 31. října na 1. listopadu. V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s Halloweenem. (red)

Policie nabádá k obezřetnosti během Památky zesnulých

ilustrační foto PČR

V období Dušiček lákají hřbitovy kromě pozůstalých také zloděje. Policie radí, jak se mít před zloději na pozoru a nenechat se okrást.

Památka zesnulých neboli Dušičky se vyznačují svou specifickou atmosférou, kdy mnozí z nás navštěvují poslední místa odpočinku svých rodinných příslušníků. S tímto souvisí samozřejmě několikanásobně vyšší návštěvnost hřbitovů. Větší koncentraci osob a jakékoliv menší nepozornosti však využívají i zloději. Nejedná se pouze o krádeže květin, smuteční výzdoby, nebo svíček, zvýšenou pozornost by měli lidé, kteří se věnují úpravám hrobů a okolí věnovat i svým osobním věcem, které si odloží.

Dnes jsou dušičky. Nezapomeňte na zemřelé!

ilustrační foto

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých či lidově dušičky,  která připadá na druhého listopadu je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Památka se slaví od desátého století, v Česku bývá dodnes zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob. Památka věrných zemřelých se slaví den po slavnosti Všech svatých prvního listopadu.

Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici, vzpomínka na mrtvé je součástí každého slavení eucharistie. Památku věrných zemřelých zavedl roku 998 clunyjský opat Odilo (†1048), který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům. (red)

Na Dušičky dohlédnou policisté

ilustrační foto PČR

Blíží se den věnovaný Památce zesnulých. Stejně jako tomu bývá každý rok v tomto období, posílí policisté na hřbitovech a v jejich okolí hlídkovou činnost. Svou pozornost zaměří nejen na dodržování veřejného pořádku, ale především na zloděje a vandaly, kteří se v okolí mohou pohybovat. Policisté však nemohou být všude, proto žádají všechny návštěvníky hřbitovů, aby věnovali pozornost řádnému zabezpečení svých vozidel, zkontrolovali jejich uzamčení a na viditelných místech v interiéru vozu nenechali odložené žádné cenné věci, které by se mohly stát lákadlem pro zloděje.

Vaše věci nemusí být v bezpečí ani tehdy, pokud si je s sebou vezmete na hřbitov. Obratný zloděj dokáže využít i chvilky vaší nepozornosti, aby si přisvojil například vaši kabelku odloženou na náhrobku. Své věci proto mějte vždy v dosahu a na očích.

Ze samotných hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce, sošky a různé dekorativní předměty. Jde o věci, které lze snadno a rychle zpeněžit. V některých případech poškození nedokáží policistům popsat odcizené věci. Proto je dobré fotograficky zadokumentovat původní stav hrobu.

Strážníci se zaměří na „Dušičky“

ilustrační foto Městská policie

S blížícím se obdobím svátku „Památky zesnulých“ se strážníci budou zaměřovat na kontroly hřbitovů a přilehlých parkovišť. Důvodem této preventivní akce je, co nejvíce omezit případné krádeže věcí zanechaných ve vozidlech nebo přímo na hřbitově.

Každým rokem se totiž najde nepozorný občan, který na svůj majetek nedává pozor a zanechá jej bez dozoru. Přitom si neuvědomí, že právě tímhle jednáním nahrává zlodějům a může tak o své věci snadno přijít. Cílem strážníků a policistů je zabránit lapkům v páchání protiprávní činnosti. Občany budou strážníci přímo na místě upozorňovat na případné nedostatky. Není totiž v silách policie uhlídat všechna vozidla ponechaná na přilehlých parkovištích. Již pouhé ponechání tašky s bezcenným obsahem ve vozidle, může v potenciálním zloději vzbudit touhu jí získat.