mezinárodní den

Včera se slavil Světový den letectví a kosmonautiky

Ilustrační foto čt24

V roce 1961, právě 12. dubna, byla zahájena epocha pilotovaných kosmických letů do vesmíru. Na oběžnou dráhu sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin odstartoval 12. dubna 1961 v 9 hodin 7 minut moskevského času (6 hodin a 7 minut světového času) v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur.

Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Na památku této události se 12. duben, který jsme si připomněli včera, slaví jako Mezinárodní den letectví a kosmonautiky. Další významnou událostí, která se stala rovněž tento den, ale o 20 let později, tedy v roce 1981, byl první start amerického raketoplánu na zemskou orbitu. (red)

Tip na neděli. Oslava mezinárodního dne švihlé chůze v Olomouci

ilustrační foto

Švihlý pochod v Olomouci odstartuje v neděli 7. ledna v 15 hodin před orlojem.

Odtud se účastníci vydají do pivnice v Kateřinské, kde proběhne neformální afterparty s doprovodem skupiny Sugar and Spice holding company.

Naladit na pochod se můžete už v sobotu 6. ledna, kdy bude v pivnici K10 probíhat od 19 hodin montypythonská party.

Tradice vznikla v Brně v roce 2012 a odkazuje k legendárnímu skeči britské skupiny Monty Python. Odtud se průvody „švihlochodců" rozšířily i do dalších měst v republice i v zahraničí.

Dnes je Mezinárodní den psů

Ilustrační foto pixabay.com

Pes je nejlepší přítel člověka. Je jako poslední chybějící část skládačky puzzle, která dodává lidskému životu pocit naplnění. A právě proto si psi zaslouží mít svůj mezinárodní svátek – Den psů. Tento svátek byl uznán v roce 2004 a slaví se 26. srpna.

Den psů v roce 2004 vyhlásila populární americká odbornice na chov domácích mazlíčků Colleen Paigeová. Je odbornicí na chování domácích mazlíčků a bojuje za ochranu zvířat a jejich práv.

Světový den boje proti infekčním žloutenkám. Zdraví dárců krve a plazmy hlídá důkladné vyšetření

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Světový den boje proti infekčním žloutenkám, který připadá na 28. července, má za cíl připomenout povědomí o celosvětové závažnosti, rozšíření a významu prevence těchto infekčních onemocnění. Především virové hepatitidy typu B a C způsobují celosvětově větší počet úmrtí než HIV či tuberkulóza. Dárci krve a plazmy jsou na toto onemocnění testováni při každém odběru, a to vyšetřením na přítomnost virových markerů infekčních hepatitid. Důsledná prevence a očkování jsou klíčové pro ochranu před touto infekcí.

Virové žloutenky, odborně hepatitidy, jsou nakažlivá onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Kromě akutní krátkodobé infekce mohou viry zapříčinit dlouhodobou infekci nazývanou chronická hepatitida, která často vede k život ohrožujícím komplikacím, jako jsou cirhóza jater, selhání jater či rakovina jater. Ročně hepatitidám podlehne na světe 1,45 milionu lidí, což je více než například obávanému viru HIV.

Hepatitida se vyskytuje ve variantách A, B, C, D, E a G, přičemž očkování existuje pouze pro typy A a B.

Dnes je Světový den vody

Ilustrační foto enviweb.cz

Spojené národy navrhly slavit 22. březen jako Světový den vody v roce 1992. Důvodem byla skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody.

OSN a nevládní organizace, věnující se problémům spojeným s vodou, se každoročně zaměřují na čistotu a ochranu vod a jejich úsporu. Kromě toho je vždy zpracováno určité specifické téma – letos pod heslem „Urychleme změnu“.

Oslavte Mezinárodní den rumu!

ilustrační foto

V úterý 16. srpna si opět připomeneme Mezinárodní den rumu. Takže je nejlepší příležitost ochutnat tento lahodný nápoj.

Není ale rum jako rum. Pravý rum má svůj jasný původ, na nic si nehraje a nepotřebuje žádná dochucovadla. Ostatně nová legislativa dala pravému rumu jasné mantinely, jež musí splňovat.  Palírna U Zeleného stromu nabízí rum značky Heffron, který v sobě skrývá to nejlepší ze slunné Panamy a přívětivé Hané. Značka vznikla na počest československých legionářů, kteří v první světové válce projevili neuvěřitelnou statečnost a odhodlání v boji za spravedlnost a svobodu Československa.

Dnes je Mezinárodní den štěstí! Úsměv!

Ilustrační foto pixabay.com

Co je to štěstí? Muška jenom zlatá.... kdo by neznal báseň, kterou proslavili Jaroslav Marvan a Ladislav Pešek ve filmu Škola základ života. Napsal ji Adolf Heyduk a jmenuje se Dědův odkaz. No, a právě štěstí má dnes svátek! 

20. březen je totiž Mezinárodní den štěstí. Vyhlásila ho Organizace spojených národů v létě 2013. Má nejenom připomenout, že štěstí je jedním z hlavních cílů každého člověka, ale také upozornit na potřebu nalézt rovnováhu mezi hospodářským růstem a jeho dopady na společnost a životní prostředí. 

A co vy, co je pro vás štěstí.... (ber)

Dnes je Mezinárodní den úsměvů!

ilustrační foto pixabay.com

Mezinárodní den úsměvů oslavuje každoročně 5. října zvednuté koutky na obličeji a připomíná, jak je smích pro život důležitý. To, proč se na sebe lidé smějí, má hned několik důvodů.

Smích je pro tělo velmi prospěšný, podporuje imunitu, a tím pádem odolnost proti zánětům a nádorům, dále snižuje stres a napětí v organismu. Smích také procvičuje bránici a když je vydatný, tak i ostatní svaly. Smích dokáže mírnit bolest a urychluje hojení. V profesionální komunikaci je možné docílit lepších výsledků, když se na své kolegy a klienty budete usmívat. Úsměv na tváři velmi pravděpodobně způsobí pozitivní reakci.

Mezinárodní den úsměvu se slaví po celém světě od roku 1999. Tak se usmějte, nic to nestojí. (red) 

Dnes je mezinárodní den Hvězdných válek

ilustrační foto ČSFD

Hvězdné války. Sci-fi sága, kterou milují miliony lidí po celém světě, a tak není divu, že má svůj vlastní mezinárodní den. Ten připadá na 4. května.

George Lucas Hvězdnými válkami poprvé ohromil publikum v roce 1977 a od té doby se pojmy jako světelný meč, rytíř Jedi nebo Hvězda smrti pevně usadily v hantýrce komunity, která se kolem kultovních snímků utvořila.

Dnes je Mezinárodní den pirátů

ilustrační foto ČT

Věděli jste, že 19. srpen je Mezinárodním dnem pirátství? Pravda, byli jsme zvyklí na Mezinárodní dny žen, horníků, družstevníků i sovětského dělostřelectva, ale piráti?

Doba pirátů začala v 17. století, kdy lodě z Ameriky přivážely do Španělska drahé kovy a jiné bohatství. A trvá dodnes, i když v jiných podobách. Jelikož se pirátství většinou odehrává v mezinárodních vodách, je stíhání pirátů i z hlediska práva dosti složité. Piráti samotní v dřívějších dobách, kromě svých kapitánů či kormidelníků, nebyli nikdy pohádkově bohatí, často trpěli hladem a umírali mladí.