řidičský průkaz

Mládenec řídil pod vlivem a bez řidičského oprávnění. Chytili ho strážníci

ilustrační foto ber

Minulou sobotu v dopoledních hodinách si strážníci vykonávající kontrolní činnost a dohled nad dodržováním veřejného pořádku v centru města povšimli vozidla, které vjelo vysokou rychlostí na Žižkovo náměstí a poté zastavilo na parkovišti.

„Z vozidla po celou dobu nikdo nevystupoval a ani do něj nikdo nenastupoval. Po chvíli řidič přeparkoval na jiné parkoviště a začal opakovaně troubit. Počínání řidiče bylo nestandartní a podezřelé, proto se strážníci rozhodli řidiče zkontrolovat. Automobil řídil mladý muž, který jevil známky podnapilosti. Doklady potřebné k řízení vozidla u sebe neměl. Později přiznal, že ani řidičák nevlastní. Při orientační dechové zkoušce jednadvacetiletý muž nadýchal 1,84 promile.

V Olomouckém kraji skončila loni platnost 5387 řidičských průkazů. Majitelé je nevyměnili

ilustrační foto MD ČR

V loňském roce skončila platnost u více než 100 tisíc řidičských průkazů. V Olomouckém kraji je to 5 387, u kterých lidé zapomněli na výměnu. Pokuta za jízdu s propadlým řidičákem je až 2 500 korun.

Řidičský průkaz si můžete vyřídit na kterékoli obci s rozšířenou působností. Na úřad si přineste platný doklad totožnosti a řidičský průkaz.

Nové zkušební otázky připraví řidiče na aktuální dopravní situace. Bude jich 35

ilustrační foto nové otázky

Od října letošního roku se zájemci o získání řidičského oprávnění budou v testech i při přípravě na ně setkávat s novými otázkami. Ty se zaměřují na řešení nyní častých situací na našich silnicích, jako je jízda u pruhu pro cyklisty či jízda za zhoršených povětrnostních podmínek.

Nové zkušební otázky představili zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR.

Nová sada obsahuje 35 otázek. V rámci zkoušky z odborné způsobilosti žadatelů o řidičská oprávnění budou otázky zařazeny od 24. 10. 2021. Zájemci se s nimi mohu seznámit a vyzkoušet si je na webu noveotazky.cz.                  

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena o deset měsíců!

ilustrační foto

Propadlé řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o deset měsíců. Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o deset měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti. Prodloužení platnosti dokladů je dalším krokem ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti Covidu 19. Lidé mohou evropské nařízení využívat od 6. března 2021.

„V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat. Úřady i provozovny STK však zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a např. udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček. 

Řídit můžete i s propadlým řidičákem

ilustrační foto MD

Řidiči s propadlým průkazem mohou v rámci nouzového stavu dál řídit. Na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Toleranci neplatných řidičských průkazů deklaruje Nařízení evropského parlamentu a rady, stanovisko vydalo i Ministerstvo dopravy ČR.

Pokud platnost dokladů (řidičský průkaz; průkaz profesní způsobilosti řidiče) skončila v době mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, prodlužuje se jeho platnost automaticky o 7 měsíců od data konce platnosti. Po tuto dobu lze takový doklad použít při cestách v rámci Evropské unie. Pro doklady, kterým skončila nebo skončí platnost v době mezi 1. září 2020 a 31. březnem 2021, platí prodloužení platnosti o 6 měsíců, ale lze je využít pouze na národní úrovni, tedy jen na území České republiky.

V nouzovém stavu se prodlužuje platnost řidičáků. Za propadlý nehrozí pokuta

ilustrační foto

Řidiči s propadlým průkazem mohou v rámci nouzového stavu na území ČR dál řídit. Na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Na toleranci neplatných řidičských průkazů se dohodla příslušná ministerstva. Prodloužení platnosti řidičských průkazů navrhují do 31. 3. 2021.

„Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů (řidičský průkaz; průkaz profesní způsobilosti řidiče) v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, resp. držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni,“ stojí v metodickém stanovisku Ministerstva dopravy. Opatření zatím platí na období nouzového stavu a pouze v České republice.

Do konce roku propadne řidičák v Olomouckém kraji 34 tisícům řidičů

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu dosud požádalo celkem 260 tisíc motoristů. Pro nový průkaz si tak přišlo 30 procent řidičů z celkových 850 tisíc, kterým v letošním roce platnost průkazu uplyne. Jedná se o průkazy vydané v roce 2010 s dobou platnosti na deset let, případně v roce 2015 na dobu pěti let.  V Olomouckém kraji by si řidičáky mělo letos vyměnit 34 371 lidí.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Není třeba předkládat papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Kluk řídil bez řidičáku. A opilý

ilustrační foto MP Prostějov

Devatenáctého října 2018 v  nočních hodinách hlídka strážníků provádějící kontrolní činnost na Jungmannově ulici v Prostějově zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. 

"Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky. Oba tvrdili, že řídila neznámá osoba, která z vozidla utekla. Jelikož strážníci měli vozidlo neustále pod dohledem, jejich tvrzení se nemohlo zakládat na pravdě. Strážníci pojali podezření, že auto řídil mladší muž. Toho hlídka vyzvala k provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno mu bylo 1,57 promile alkoholu v dechu," uvedla strážník Tereza Greplová. Starší muž, otec mladšího, byl rovněž pod vlivem alkoholu. U něj byly naměřeny dvě promile.

V počtu přijatých žádostí o řidičský průkaz jsme na 10. místě v republice!

ilustrační foto MD ČR

Od července je možné na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností vyřídit řidičské průkazy, ale také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu bez papírové fotografie. V Prostějově možnosti požádat si o řidičák na úřadě mimo své trvalé bydliště využilo jednaosmdesát lidí. V počtu přijatých žádostí jsme na 10. místě v republice!  

„V měsíci červenci jsme přijali celkem 1.077 žádostí o vydání řidičského průkazu. Z toho bylo 81 žádostí od žadatelů mimo náš obvod působnosti. Kolik lidí z našeho obvodu požádalo jinde nevíme, ve statistikách tento údaj není. Jenom pro zajímavost uvádím, že v červenci roku 2016 jsme přijali celkem 527 žádostí o vydání řidičského průkazu a v roce 2017 celkem 725 žádostí,“ sdělil PvNovinkám vedoucí Odboru dopravy Magistrátu města Prostějova Miroslav Nakládal.

V jakých případech mohou policisté odebrat řidičský průkaz na místě?

ilustrační foto PČR

Kdy vám může Policie ČR  řidičský průkaz odebrat na místě? Obecně řečeno jen za předpokladu, kdy by policie měla chránit ostatní účastníky silničního provozu od možného nebezpečí ze strany řidiče, který něco spáchal velmi závažného. Zákon rozvádí konkrétní možnosti. Policie tedy může zadržet řidičské oprávnění v následujících případech.

1. Zavinění nehody s těžkým či fatálním zraněním

Pokud jste viníkem nehody, při které se někdo těžce zraní nebo dokonce zemře, je na místě předpokládat, že nejste zrovna nejbezpečnější řidič, třebaže otázka samotného zavinění nemusí být zodpověditelná tak snadno. Policie na každý pád může dle §118a odst. 1 písm. a oprávnění odebrat. Vše závisí na konkrétní situaci a úsudku policisty.

2. Ujetí z místa nehody