Žižkovo náměstí

Starý Prostějov. Žižkovo náměstí

Foto aukro.cz

O dnešní fotografii toho mnoho nevíme. Pochází ze Žižkova náměstí a zachycuje sídlo Moravské banky.

Mnoho z nás v tom domě pamatuje prodejnu Tesla, svého času jedinou v Prostějově. (ber)

Žižkovo náměstí v centru města čeká proměna! Přijďte na představení návrhu

Foto vizualizace návrhu Magistrát města Prostějova

Návrh revitalizace Žižkova náměstí je součástí územní studie celkového řešení obnovy centra města Statutární město Prostějov. Co na nové řešení náměstí říkáte? Na Vaše postřehy se budeme těšit na představení návrhu 4. ledna v 16 hodin v sále DUHY nebo se můžete připojit ONLINE.

Návrh obnovuje původní účel náměstí. Automobilová doprava je upozaďována a přednost mají hlavně chodci. Ve středové části dojde k vytvoření odpočinkové plochy s novým vodním prvkem.  Prostor podél západní i východní zástavby bude sloužit zejména letním zahrádkám přítomných restaurací. Bude vyměněn mobiliář a osvětlení.

Starý Prostějov. ASO

ilustrační foto

Dnešní fotografie pochází z roku 1948 a zachycuje tehdejší podobu Žižkova náměstí.

I když, podobu spíše dvou obchodů, pomineme-li koňský povoz v popředí. Na Jiříčkovo chodili nakupovat moji prarodiče, kteří byli krejčí. Za to ASO je nesmrtelné. Víte, proč se obchodu dodnes takto říká? V 30. letech minulého století byl dům v majetku rodiny Anderovy, která ho nechala přestavět do současné podoby v roce 1933. ASO je tedy Ander a SOhn, neboli syn. (ber)

Starý Prostějov. Žižkovo náměstí

Foto SOkA

Skoro se mi chce napsat, že Beseda je nesmrtelná. I když, podobu přece jen trochu změnila.

Na fotografii z roku 1988 jsou i dva obchody, i když Pletené zboží si tam nepamatuji. (ber)

Starý Prostějov. ASO

Foto SOkA

Kdo z nás pamětníků by neznal papírnictví na Žižkově náměstí. Odjakživa se mu říkalo ASO.

A víte proč? V 30. letech minulého století byl dům v majetku rodiny Anderovy, která ho nechala přestavět do současné podoby v roce 1933. ASO je tedy Ander a syn. (ber)

Prostějovské domy. Na Toulovém

Foto SOkA

Moji prarodiče domu číslo 11 na Žižkově náměstí neřekli nikdy jinak, než na "Toulovym".

Dům uzavírá náměstí ve směru k Poděbradovu náměstí. V roce 1892 ho přestavěli manželé Spurní. V roce 1912 ho koupil velkoobchodník s koberci Jan Toul. Ten nechal v roce 1937 upravit přízemí, kde nechal instalovat velké výkladní skříně. (ber)

Starý Prostějov. Žižkovo náměstí podruhé

Foto SOkA

Žižkovo náměstí tentokrát ze strany, na které bývalo kino Jas. Od roku 1881 bylo zváno Horní nám. (Ober – Ring), od r. 1893 Žerotínovo nám. (v letech 1940–1945 Zierotin – Platz), současné jméno nese od roku 1945 podle husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova.

Rohový dům s náměstím T. G. Masaryka se nazýval podle domovního znamení U svatého Rocha. V domě č. 7 byla na začátku minulého století restaurace, kavárna a divadelní sál, v letech 1922–1991 zde fungovalo kino Jas. (ber)

Pamatujete? ASO

Foto SOkA

Dnes se podíváme na Žižkovo náměstí na straně spořitelny. Byla tu Měšťanská beseda, muzeum i kino. Dům č. 13 byl zván Besední dům (také Stará beseda). Od r. 1881 sídlila v prvním patře Měšťanská beseda, v r. 1887 bylo v domě otevřeno průmyslové muzeum a v r. 1912 Prokopovo kino.

Původní dům č. 17 byl zbourán v roce 1926 a na jeho místě postavena budova České spořitelny. A jestlipak víte, jak vznikl nesmrtelný název prodejny hraček a papírnických potřeb v domě číslo 19? Podle jména bývalého majitele – ASO neboli Ander a syn. (ber)