kontroly na silnicích

Speed Marathon rozdal v kraji pokuty za 200 tisíc

ilustrační foto PČR

V rámci Speed Marathonu, který proběhl v pátek 19. dubna 2024, policisté v Olomouckém kraji zkontrolovali 209 vozidel a řešili celkem 133 přestupků.

„Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 92 řidičů, dvěma z nich policisté na místě zadrželi řidičské průkazy, dalšímu z řidičů policisté zadrželi řidičský průkaz kvůli jeho ovlivnění alkoholem,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Po dálnici svištěl stopadesát. 18letý kluk si řidičák ještě neudělal

ilustrační foto PČR

V pondělí odpoledne měřila rychlost na dálnici D46 ve směru od Olomouce na Vyškov hlídka dopravních policistů. V místě, kde je povolen rychlostní limit 110 km/h, naměřila vozidlo Mercedes Benz jedoucí rychlostí 153 km/h. Auto hlídka předepsaným způsobem zastavila a vyzvala řidiče, aby předložil potřebné doklady k provozu a řízení vozidla.

"Mladý 18letý muž hlídce předložil osvědčení o registraci vozidla a platné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Řidičský průkaz ale nepředložil, protože ho nevlastní a ani nikdy nebyl jeho držitelem. Spolu s mladou ženou cestoval z Karviné a měli namířeno do Brna," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že policisté ho vyzvali také k provedení dechové zkoušky, která vyšla negativně. Za překroční rychlosti mu byla uložena v příkazním řízení bloková pokuta na místě nezaplacená ve výši 3 500 Kč.

Dopoledne s dvojkou v krvi. A za volantem

ilustrační foto PČR

V neděli okolo půl jedenácté zastavila hlídka v Protivanově 60letého řidiče vozidla Renault a provedla u něho kontrolu. Neopomenula také udělat dechovou zkoušku, zda-li řidič nejede pod vlivem alkoholu.

Ukázalo se, že ano, a to dokonce s dost vysokými hodnotami. "Hladiny alkoholu se zastavily na rovných 2 promile a druhá zkouška se zastavila na hodnotě 1,94 promile. Řidič uvedl, že předchozího dne vypil dva litry vína," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dál v jízdě samozřejmě pokračovat nesměl a je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. (red) 

Po dálnici se řítila audina. Téměř dvousetkilometrovou rychlostí

Foto PČR

V pondělí 4. března odpoledne dohlíželi policisté z dálničního oddělení Kocourovec na bezpečnost a plynulost provozu na dálnici D35 ve směru od Olomouce na Ostravu.

"Jejich pozornost upoutalo osobní motorové vozidlo Audi Q8, které na cca 279. km kolem nich projelo rychlostí 199 km/h. Vydali se za ním, zastavili ho a podrobili silniční kontrole," informovala policejní mluvčí Marie Šafářová. Dechová zkouška u 48letého řidiče měla negativní výsledek. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a uložili kauci ve výši 25 tisíc korun, kterou na místě zaplatil. Po zadokumentování přestupek postoupili k dořešení příslušnému správnímu orgánu. (red)

Sobotní policejní akce vybrala od rychlíků 180 tisíc

ilustrační foto PČR

V sobotu 10. února se policisté zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti. Policejní hlídky zkontrolovaly bezmála 200 vozidel v Olomouckém kraji.

"Při akci zjistily 106 dopravních přestupků a téměř všechny vyřešily na místě. Řidiči na pokutách zaplatili 180 tisíc korun. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 87 motoristů, 4 řidiči byli pod vlivem alkoholu a 1 pod vlivem jiné návykové látky," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Zastavení řidiči nejen zaplatili pokuty, ale uhradili nedoplatky

ilustrační foto

V úterý 21. listopadu se policisté zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce, zaměřené zejména na kontrolu neuhrazených pokut za dopravní přestupky řidičů a provozovatelů motorových vozidel.

V Olomouckém kraji policejní hlídky zkontrolovaly sto třicet vozidel. Při akci zjistily pětadvacet přestupků a všechny vyřešily příkazem na místě. Od řidičů vybraly čtrnáct tisíc korun. "U dalších šesti řidičů zjistily nedoplatky neuhrazených pokut za 25 tisíc korun. Všichni motoristé je na místě zaplatili," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)    

Policisté se zaměřili na kontrolu hranic s Polskem

ilustrační foto PČR

Důkladnou kontrolou prošli všichni řidiči, kteří ve čtvrtek 16. listopadu na Jesenicku překračovali státní hranici s Polskem. Na tento den bylo naplánováno bezpečnostní opatření „Hranice“. Do opatření se zapojili nejen jeseničtí policisté, ale také kolegové z Olomouce, celníci a polští kolegové z okresů Nysa, Klodzko a Zabkowice Slaskie.

Na výpomoc byli přizváni také psovodi se svými svěřenci vycvičenými na vyhledávání drog. Česko polské hlídky obsadily všechny hraniční přechody od Travné až po Zlaté Hory. Jejich úkolem bylo provádět kontroly vytipovaných vozidel za účelem odhalení převozu nelegálního zboží, zejména léků zneužívaných k výrobě OPL z Polské republiky, a odhalovat řidiče jedoucí pod vlivem alkoholu nebo drog. "Společné hlídky zvládly během dne zastavit a zkontrolovat přes 200 vozidel.

Přes sto řidičů překročilo rychlost. Za víkend

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek 16. listopadu se policisté zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce, zaměřené zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti jízdy motorových vozidel v obci a mimo obec. Přes třicet policistů ze služby dopravní policie zkontrolovali přes 200 vozidel v Olomouckém kraji.

"Zjistili 89 dopravních přestupků, z nichž 85 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 50 tisíc korun. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 51 řidičů. Policisté nepřistihli žádného řidiče pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. 

Dbejte na viditelnost, vzkazují policisté chodcům a cyklistům

ilustrační foto PČR

Každý účastník silničního provozu by měl dbát na základní pravidlo „Vidět a být viděn“, a to nejen v noci, ale i za snížené viditelnosti za dne. Byť tomu venkovní teploty neodpovídají, tak se již před nějakou dobou léto překlopilo v podzim. S tímto ročním obdobím jsou spojené ranní a večerní mlhy, brzké stmívání a častější deště. Všechny tyto případy mají jedno společné - zhoršenou viditelnost.

Být na silnici řádně osvětlen cyklistům ukládá zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tato povinnost nastává při snížené viditelnosti jak v obci, tak mimo ni. Chodci musí být vybaveni retroreflexními prvky v případě snížené viditelnosti a pohybu na pozemní komunikaci mimo obec.

Policisté ale doporučují, aby reflexní prvky a řádné osvětlení cyklisté i chodci používali vždy, protože  příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Chodci a cyklisté jsou totiž nejzranitelnější účastníci silničního provozu.

Řidič měl v dechu 2,7 promile. Řidičák mu ale nesebrali

ilustrační foto PČR

V neděli dopoledne zastavovala hlídka policistů řidiče vozidla značky Peugeot u hřbitova v Rozstání. Řidič ovšem na znamení nereagoval a dál pokračoval v jízdě do centra obce. 

"Hlídka se vydala za vozidlem, které našla zaparkované v jedné z bočních ulic. Řidič se nacházel u vozidla a tvrdil, že ho ale neřídil. Byly u něho provedeny dechové zkoušky s hodnotami 2,70 a 2,57 promile. S naměřenými hodnotami 43letý muž souhlasil a k pití alkoholu se přiznal. Hlídce uvedl, že předchozího dne vypil 15 piv," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že o řidičský průkaz nepřišel, protože mu byl zadržen začátkem července. Další jízda mu byla zakázána a byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.