pták

Zoo Olomouc se těší ze dvou mláďat křiklounů

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo úspěšně navázala na loňský odchov čáje obojkové. Tehdejší vytoužená samička již nedávno odjela do německého Vogelparku Walsrode, kde utvořila pár se stejně starým samečkem z plzeňské zoo. Vzápětí chovný pár zahnízdil znovu a úspěšně nyní odchovává další dvě mláďata!

 „Díky vylíhnutí v průběhu zimy jsme byli nuceni udělat patřičné změny ve složení krmné dávky, která byla nahrazena rukolou a polníčkem namísto pampelišek a dalšího zeleného krmení z přírody. V těchto dnech již chodí celá rodinka na pastvu do zatravněného výběhu v neveřejném zázemí zoologické zahrady. Úspěšný odchov čájí obojkových je pro nás velmi důležitý, protože zdaleka nepatří k běžným událostem na úseku chovu ptáků. O to větší radost máme z opakovaného odchovu, a i proto jsme tomuto druhu vyčlenili nemalou část našeho chovného zařízení," uvádí kurátor ptáků Jan Kirner.

V Zoo Olomouc se radují z malé čáje obojkové

Foto ZOO Olomouc

Mládě čáje obojkové v minulých dnech oslavilo tři měsíce života a může tak s hrdostí oznámit, že se po třech letech znovu v olomoucké zoo těší z odchovu tohoto obskurního jihoamerického ptáka. Cesta k tomuto odchovu nebyla ani trochu snadná.

 „Odchov těchto robustních ptáků je provázen celou řadou úskalí a rozhodně nepatří k běžným událostem ve světě zoologických zahrad. Předcházelo mu mnoho neúspěšných hnízdění. Nicméně úsilí našeho týmu chovatelů, Moniky Davidové a Vojtěcha Maška, přineslo ovoce, a tak se na závěr roku můžeme na úseku ptáků pochlubit dalším významným odchovem. Naše samička se spolu s druhým mládětem vylíhla na začátku září po více než čtyřicetidenním pobytu ve vejci.

V ZOO Olomouc se radují z prvního mláděte vousáka

Foto ZOO Olomouc

Vousák senegalský – africký pták vzdáleně příbuzný datlům a strakapoudům. V  ZOO Olomouc je chován od roku 2015, ale až po osmi letech se zde dočkali odchovu prvního mláděte. To právě v minulých dnech opustilo hnízdní dutinu a návštěvníci jej i s oběma rodiči mohou vidět ve voliérce naproti euroasijskému safari.

„Jsme na tento odchov patřičně hrdí, protože dle evidenčního systému ZIMS se v zoologických zahradách celosvětově podařilo za posledních 12 měsíců odchovat pouze čtyři mláďata ve dvou chovatelských zařízeních,“ uvádí Jan Kirner, kurátor ptáků.

Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Foto https://www.birdlife.cz/

Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Pomyslné žezlo přebírá od hrdličky divoké. 

Přesto, že každá z nich vyhledává jiné životní prostředí, plachá hrdlička v zemědělské krajině a jiřička naopak v těsné blízkosti lidí, jedno mají společné. Ohrožuje je lidská činnost, kvůli které jim mizí prostor pro život. Udělením titulu jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť.