zoo

Vari černobílí trhli rekord. Narodila se jim trojčata!

Foto ZOO Olomouc

Vari černobílý je lemurem, který se ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pravidelně pouze v Zoo Olomouc a v Zoo Ústí nad Labem. 14. dubna se těmto poloopicím narodila tři mláďata – dva samečci a jedna samička. „Odchov trojčat nebývá příliš běžný, a i náš současný pár odchovává tři mláďata poprvé. Všem se daří výborně a zaznamenáváme hmotnostní přírůstky. Ve výběhu jsou společně s rodiči a sourozencem z roku 2023,“ podotýká zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 42 mláďat. V evropských zoologických zahradách se v roce 2023 podařilo odchovat pouze 11 mláďat a naše zoologická zahrada je jedním s významných chovatelů tohoto druhu.

Ve volné přírodě obývá pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů i úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Zoo Olomouc má nový chovný pár roztomilých kalimik

Foto ZOO Olomouc

Kalimika, neboli tamaríny skákavé, jak zní jejich starší název, chová olomoucká zoo od roku 1997. V uplynulém roce se tamější chovatelé rozloučili se samcem i samicí. Oba se dožili vysokého věku, ale samice byla s délkou života 25 let rekordmankou. „K nedávno získané samičce ze Zoo Ljubljana jsme přivezli mladého samce ze švýcarské Walter zoo, čímž jsme získali mladý nadějný pár a k tomu i doporučení koordinátora k rozmnožování tohoto druhu v naší zoo. Jedná se o klidná a vyrovnaná zvířata, a i jejich spojování se povedlo po velmi krátkém seznámení,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Za dobu chovu se v Zoo Olomouc narodila pouze 3 mláďata.

Tento druh byl poprvé popsán v roce 1904 a je jediným zástupcem rodu Callimico. Je o něco větší než ostatní drápkaté opice. Dokáže velmi dobře šplhat a skákat i do vzdálenosti čtyř metrů. Po průměrné době březosti 144-159 dnů samice obvykle porodí jediné mládě, a ne dvojčata jako u jiných kosmanů a tamarínů. Další zvláštností je, že v prvních týdnech života se o mládě stará a nosí je především matka. Otec a ostatní členové skupiny se výchovy účastní až později. Mláďata jsou kojena tři měsíce, v té době si již začínají samostatně shánět potravu. Dospívají ve druhém roce života.

Tmaví lemuři se radují z dvojčat. Po osmi letech

Foto ZOO Olomouc

Po 8 let trvající nucené přestávce, kdy neměli doporučení k odchovu, se v olomoucké zoo narodila dvojčata lemurů tmavých. „Díky výraznému pohlavnímu dimorfismu již od prvního dne víme, že se narodil sameček a samička. První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po 10 dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Tyto vzácné poloopice jsou endemity ostrova Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Zoo Olomouc se raduje ze vzácného mláděte hrabáče kapského

Foto ZOO Olomouc

12. dubna 2024 porodila samice hrabáče kapského své další mládě. Odchov mláděte hrabáče je chovatelsky velmi náročný. Je třeba se držet skutečnosti, že dospělý hrabáč v přírodě přes den spí v hluboké noře, současně musíme respektovat hrabáčí matku, která ne vždy ve dne spí, a ne vždy je ochotna mládě nakojit.

„V prvním období života mládě potřebuje v prostoru teplotu kolem 33 st. C, čehož v hrabáčí noře nejsme schopni dosáhnout. Hrabáčí matka je současně poněkud nepozorná a ve svých projevech péče o mládě dosti neopatrná, takže by mohla nechtěně mláděti ublížit. Proto musí být mládě ve vyhřívané bedně a k matce se několikrát za den přikládá k nakojení pod dozorem ošetřovatele. Ošetřovatel však musí nadojit i mléko do zásoby pro čas, kdy je matka aktivní a tuto funkci nezastane, tj, velmi brzy ráno a z kraje noci.

V Zoo Liberec se vylíhlo mládě kondora královského. Pochází z Olomouce

Foto ZOO Olomouc

Není tomu dávno, co oplozené vejce kondora královského, které pocházelo od rodičů ze Zoo Olomouc, putovalo do rukou odborníků v Zoo Liberec.

„Roky strávené s tímto párem prokázaly, že snáší pravidelně oplozená vejce, je schopen sezení na vejci, ale dříve nebo později kondoři svou snůšku opustí. Proto jsme se rozhodli vejce z letošní zimy z hnízda odebrat a po dohodě poslat do Liberce, kde mají s asistovaným líhnutím dravců bohaté zkušenosti. Liberečtí chovatelé jej umístili do speciální líhně a po 55 dnech řízené a asistované inkubace se mládě začalo klubat na svět,“ uvádí kurátor ptáků Jan Kirner.

Oryxové už se v Zoo Olomouc prohání po výběhu

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě – žije v ní jedno z největších stád. Tato zvířata jsou pro olomouckou zoo vlajkových druhem. První pár oryxů jihoafrických získala ze Zoo Liberec už na podzim roku 1973. Další oryxové, kteří se stali zakladateli stáda, sem přišli v roce 1974 ze Zoo Dvůr Králové, kam je spolu s množstvím dalších zvířat přivezl Josef Vágner, tehdejší ředitel a současně zakladatel královedvorského Safari, přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu v Namibii.

Zoo Olomouc je od té doby chová nepřetržitě a pravidelně je rozmnožuje. Od roku 1973 zde došlo k 343 porodům. Mláďata se rodí na zimovišti afrických zvířat, kde s ostatními členy stáda čekají, až se oteplí a budou moci být po zimě vypuštěna ven. Ačkoliv v poušti Kalahari, která je jejich přirozeným prostředím, klesá v některém období noční teplota pod bod mrazu a s ochlazením se dokážou vyrovnat, v zoo k jejich vypouštění obvykle dochází na přelomu dubna a května, kdy je teplejší počasí stabilnější. Letos si ale příroda pospíšila. „Proces vypouštění je plný adrenalinu.

Hasiči – lezci trénovali v Zoo Olomouc

Foto HZS Olomouckého kraje

32 metrů vysoká věž, 128 schodů a masivní kovová konstrukce. To byly kulisy výcviku speciálně vycvičených hasičů-lezců na vyhlídkové věži v ZOO Olomouc. Na rozdíl od návštěvníků prioritně k pohybu do nejvyšších pater využívali lana, karabiny a další záchranářské či lezecké vybavení.

A úkol zněl jasně: zachránit osmdesátikilovou figurínu nejprve z hloubky a potom z výšky. K jejímu transportu využili svinovací nosítka SKED. Hasiči si vyzkoušeli různé typy lanových technik, jištění, sebezáchrany, slaňování a další taktické postupy při zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou.

Zoo Olomouc se těší ze dvou mláďat křiklounů

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo úspěšně navázala na loňský odchov čáje obojkové. Tehdejší vytoužená samička již nedávno odjela do německého Vogelparku Walsrode, kde utvořila pár se stejně starým samečkem z plzeňské zoo. Vzápětí chovný pár zahnízdil znovu a úspěšně nyní odchovává další dvě mláďata!

 „Díky vylíhnutí v průběhu zimy jsme byli nuceni udělat patřičné změny ve složení krmné dávky, která byla nahrazena rukolou a polníčkem namísto pampelišek a dalšího zeleného krmení z přírody. V těchto dnech již chodí celá rodinka na pastvu do zatravněného výběhu v neveřejném zázemí zoologické zahrady. Úspěšný odchov čájí obojkových je pro nás velmi důležitý, protože zdaleka nepatří k běžným událostem na úseku chovu ptáků. O to větší radost máme z opakovaného odchovu, a i proto jsme tomuto druhu vyčlenili nemalou část našeho chovného zařízení," uvádí kurátor ptáků Jan Kirner.

Zoologická zahrada Olomouc upravila ceny vstupného

Foto ZOO Olomouc

Rodinné vstupné v novém formátu a každé dvě koruny na podporu záchranných projektů. Zoologická zahrada Olomouc upravuje ceník vstupného. Platí od 1. března 2024. Novými úpravami ceníku Zoo Olomouc zohledňuje jak požadavky návštěvníků na klasické rodinné vstupné, tak i podporu záchranných projektů. Každé 2 koruny z ceny vstupného totiž přispějí k ochraně zvířat.

Rodinné vstupné zahrada přináší nově ve formátu 2+1, 2+2, 2+3, 2+4, přičemž u variant 2+1 a 2+4 bude navýšeno jen o 10 korun. Úprava ceníku spočívá také ve zvýšení ceny standardního vstupného pro jednotlivce o 20 korun. „Navýšení běžného vstupného jsme dlouhý čas odkládali z důvodu budování inženýrských sítí, z něhož pramenila jistá omezení pro návštěvníky, kterých jsme si byli vědomi. Vstupné pro školy a psy zůstává neměnné, cena vláčku se z původních 50 korun navyšuje na 60 korun,“ uvádí ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Do Zoo Olomouc přicestovaly dančí dámy vzácného druhu

Foto Zoo Olomouc

Do olomoucké zoo přicestovaly dvě samice vzácného daňka mezopotámského. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších cca 250 jedinců je chováno v zoo. V Zoo Olomouc se doposud narodili 4 jedinci tohoto velmi vzácného druhu. Olomoucká zoo je jediná v naší zemi, která tento druh pravidelně množí.

„Jedná se o dvě mladé, dvouleté samice, které přijely ze zoo v německém Kronbergu. Právě tato zoologická zahrada má hlavní zásluhu na tom, že dosud na světě přežívá. Daněk mezopotámský představuje jeden ze zapomenutých triumfů ochranářské práce zoologických zahrad. Bez ní by s největší pravděpodobností z naší planety zcela zmizel,“ uvádí vědecký pracovník pro ochranu přírody Jan Pluháček